JPMorgan Müşterilerinin Büyük Bir Bölümü Bitcoin’in (BTC) Bu Yıl 60.000 Dolar’ı Aşacağını Düşünüyor

JPMorgan Müşterilerinin Büyük Bir Bölümü Bitcoin’in (BTC) Bu Yıl 60.000 Dolar’ı Aşacağını Düşünüyor

JPMorgan‘ın müşterilerinin çoğu, bu yılın sonundan önce Bitcoin fiyatının 60.000 doları aşacağını açıkladı. Ek olarak %41’i kripto para biriminin yıl sonuna kadar bu seviyede işlem göreceğini, %9’u 80.000 doların üzerine çıkacağını ifade etti.

Bloomberg tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, diğer JPMorgan müşterileri BTC’nin gerileyeceğini düşünüyor. %20’si BTC ticaretini 40.000 Dolar’da gördüklerini belirtirken, %23’ü kripto para biriminin yıl sonuna kadar 20.000 DOlar’dan işlem görebileceğini söyledi. Müşterilerinin sadece %2’si 10.000 doları işaret etti.

JPMorgan stratejisti ve anketi içeren araştırma notunun yazarı Nikolaos Panigirtzoglou şunları söyledi:

”Bitcoin düşüşüne şaşırmadım. Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı BTC pozisyon göstergemiz aşırı satılmış görünüyor.”

Panigirtzoglou, yatırımcıların altına karşı oynaklık oranı hakkında ne varsaydığına bağlı olarak, Bitcoin’in gerçeğe uygun değerinin 35.000 ile 73.000 dolar arasında olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Geçen yılın sonlarında, stratejistler, faiz oranları arttıkça Ethereum’un ($ETH) BTC’den daha iyi bir yatırım olduğunu öne sürdüler çünkü piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi, merkezi olmayan uygulamalardan oluşan bir ekosisteme güç veriyor.

JPMorgan analistleri, yükselen faiz oranlarının, tıpkı geleneksel olarak altın için yaptıkları gibi, bitcoin fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini kaydetti. 

Rakip yatırım bankası Goldman Sachs, analistlerin amiral gemisi kripto para biriminin altından daha fazla pazar payı almayı başarması durumunda Bitcoin’in fiyatının 100.000 doları aşabileceğini söylediği bir rapor yayınladı.