JPMorgan Chase, Uniswap kurucusunun banka hesaplarını kapattı

JPMorgan Chase, Uniswap kurucusunun banka hesaplarını kapattı

Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams Pazar günü, JPMorgan Chase’in önceden haber vermeden veya açıklama yapmadan banka hesaplarını kapattığını tweetledi.

Adams, “Sadece kripto endüstrisinde çalıştıkları için benzer şekilde hedeflenen birçok kişi ve şirket tanıyorum” diye yazdı.

Adams’ın banka hesapları geçen hafta kapatıldı. Gelişmeler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dünyanın en büyük merkezi olmayan değişim protokolü Uniswap’ın ana geliştiricisi olan Uniswap Labs’ı soruşturmaya başlamasından birkaç ay sonra geldi.

Eylül ayında Wall Street Journal, konuya aşina olan kişilere atıfta bulunarak, SEC icra avukatlarının Uniswap Labs‘ı yatırımcıların merkezi olmayan değişim protokolünü nasıl kullandıkları ve nasıl pazarlandığı hakkında araştırdıklarını bildirdi.

O sırada, bir Uniswap Labs sözcüsü The Journal’a firmanın “sektörümüzü yöneten yasalara ve düzenlemelere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı olduğunu” söyledi.

Şu anda kripto odaklı yatırım firması Andreessen Horowitz’de danışman ortak olarak çalışan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı Brian Quintenz de konuya ağırlık verdi.

Bu, JPMorgan Chase‘in bir kripto yöneticisinin veya bir kripto firmasının hesabını ilk kapatışı değil. 2018’de banka, kripto borsası ShapeShift’in kurucusu Erik Voorhees’in hesabını kapattı. Banka daha önce de kripto borsası Kraken’in bordro hesabını kapatmıştı .