JP Morgan, Menkul Kıymetler Yasasını İhlal Ettiği İçin Para Cezasına Çarptırıldı

JP Morgan, Menkul Kıymetler Yasasını İhlal Ettiği İçin Para Cezasına Çarptırıldı

Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), JPMorgan Chase & Co’nun bir yan kuruluşu olan JP Morgan Securities LLC‘yi (JPMS), yatırımcıların sohbetlerinin kayıtlarını tutmadığı için 125 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

JPMS, çalışanlarının en az Ocak 2018’den Kasım 2020’ye kadar menkul kıymetlerle ilgili iş konularını kişisel cihazlarında kısa mesaj, WhatsApp ve kişisel e-posta hesaplarını kullanarak sık sık iletişim kurduklarını kabul etti. 

SEC, bu kayıtların hiçbirinin firma tarafından federal menkul kıymetler yasalarının gerektirdiği şekilde korunmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu kısa süre önce UBS, Barclays, RBS, HSBC ve Credit Suisse’e özel bir sohbet odası aracılığıyla bir “ spot ticaret karteli ”ne katıldıkları için 344 milyon € para cezası vermişti.

SEC, herhangi bir manipülasyon veya başka bir yanlışlık olduğunu öne sürmedi, ancak Uygulama Direktör Yardımcısı Sanjay Wadhwa şunları söyledi:

“JPMorgan’ın başarısızlıkları birkaç Komisyon soruşturmasını engelledi ve personelin ek adımlar atmasını gerektirdi.”

SEC Başkanı Gary Gensler‘in belirttiği gibi, para cezası JP Morgan’ın yıllık kârının %0.25’i ve üç aylık kârlarının yaklaşık %1’i kadar.

Gensler konu hakkında “Maalesef geçmişte 2013‘teki döviz skandalı gibi resmi olmayan iletişim kanalları kullanılarak işlenen finans piyasalarında ihlaller gördük. Defter-kayıt yükümlülükleri SEC’in önemli incelemelerini ve yaptırım çalışmalarını yürütmesine yardımcı oluyor.” Dedi.