Josef Tětek: Çekya’da Her Nesilde Bir Para Birimi Değişiyor

Josef Tětek: Çekya’da Her Nesilde Bir Para Birimi Değişiyor

Çekya‘nın kripto paraları benimsemesinin hızlıca gerçekleşmesini SatoshiLabs’ın şirket içi ekonomisti Josef Tětek yorumladı. Orta Avrupa‘da 10.7 milyonluk bir ülke olan Çekya, güzel başkenti (Prag), zengin tarihi ve birasıyla tanınır. Bununla birlikte, son on yılda, artık bu listeye kripto para biriminin benimsenmesi eklenebilir. Aslında, dünyadaki ilk kripto para donanım cüzdanı olan Trezor cüzdanı, 2014 yılında burada icat edildi ve hala gücünü korumaya devam ediyor. Ana şirketi SatoshiLabs, Tropic Square aracılığıyla elektronik donanım için güvenli çipler oluşturmaya ve Invity aracılığıyla kripto para eğitimini ilerletmeye başladı.

Dahası, ülke aynı zamanda 2010’dan bu yana 1,3 milyona yakın BTC madenciliği yapan dünyanın ilk Bitcoin (BTC) madencilik havuzu olan Braiins‘i (Slush Pool) da doğurdu. Ardından, dünyanın en büyük kripto ATM zincirlerinden biri olan General Bytes geliyor. Çekya’da 8.000’e yakın makine kuruldu. Ayrıca, ülkenin en büyük e-ticaret perakendecisi Alza, BTC alımlarını kabul ediyor ve geçtiğimiz yıl Bitcoin ve teknoloji hakkında derin makaleler yazıyor.

Ancak 10,7 milyonluk bu küçük ulusu her yerden kripto alanında orantısız bir şekilde büyük bir varlık yaratmaya iten şey neydi? SatoshiLabs’ın şirket içi ekonomisti Josef Tětek, Cointelegraph ile yaptığı özel bir röportajda, fenomeni ayrıntılı olarak açıklıyor. Tětek ayrıca Trezor cüzdanının marka elçisi olur, Bitcoin Magazine için yazar ve Prag Ekonomi ve İşletme Üniversitesi’nden ekonomi politikası alanında Yüksek Lisans Derecesine (eşdeğer) sahiptir. İşte söylemek zorunda olduğu şey:

“Şu anda Çek Cumhuriyeti olan coğrafi bölgede, son 140 yılda dolaşımda yedi farklı para birimi var. Önce altınla desteklenen bir tane, ardından [Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde] iki çeşit gümüş sikke vardı. Ülke 1918’de bağımsızlığını kazandıktan sonra altın standart Çekoslovak korunası vardı.”

Josef Tětek şöyle devam ediyor:

Savaşlar arası dönemde, Çekoslovakya, arabalardan tramvaylara, uçaklardan askeri teçhizata kadar her şeyi yapan Avrupa’nın en büyük endüstriyel holdinglerinden biri olan Škoda Works tarafından yönetilen bir endüstriyel güç merkeziydi. Aynı zamanda 1933’ten sonra parlamenter demokrasiye sahip tek Orta Avrupa ülkesiydi.

Bununla birlikte, Çekoslovak Korunası’na ve bir bütün olarak ülkeye olan inanç, müttefikleri İngiltere ve Fransa’nın Almanya’ya Çekoslovakya’nın ötesindeki ağır sanayileşmiş ve güçlendirilmiş bölgeleri ilhak etmesi için sessiz bir onay verdiği 1938 Münih İhaneti ile hızla azaldı. Alman savaş makinesine karşı savunmak için doğal engelleri olmayan bir ülke olarak, hızla eski bir kukla devlet haline geldi ve başka bir para birimi değişikliğine yol açtı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: McDonald’s 10 Tescil Başvurusuyla Metaverse’e Hızlı Girdi

Ancak Çekoslovak korunasının yeniden kurulması yine kısa sürdü. 1945’te Müttefiklerin İkinci Dünya Savaşı’ndaki zaferinden hemen sonra, Baltıklardan Karadeniz’e bir Demir Perde yayıldı. Yeni bağımsızlığını kazanan Üçüncü Çekoslovak Cumhuriyeti, yalnızca üç yıl sonra, Sovyet kontrolündeki yeni bir koruna biçimiyle Sovyetler Birliği’nin uydu devleti oldu.

Stalinizm politikasını ilerletmek için 1953’te Çekoslovak Komünist Partisi liderleri koruna cinsinden tüm kişisel tasarrufları 50:1 oranında devalüe etti. Tětek’in Cointelegraph’a söylediği gibi:

“Ebeveynlerimiz ve büyükanne ve büyükbabamız gibi birçok insan bunu [1953 olayını] bugün bile hatırlıyor. Temel olarak, [devlet tarafından] büyük çaplı hırsızlıktı.”

Ardından 1989’da Komünist Partiyi deviren ve beşinci Çekoslovak Cumhuriyeti’ni doğuran Kadife Devrim geldi. Ancak başlangıçta bağımsızlık, yeni korunaya olan inancı geri getirmedi. (Slovakya’nın 1993’te birlikten ayrılması da yardımcı olmadı). 1990’ların başında ülkede enflasyon her yıl neredeyse sürekli olarak %10’un üzerinde kaldı.

Tětek, Çek halkını kripto para birimlerine, özellikle de merkezi olmayan doğalarına çeken şeyin ne olduğunu özetlemek için şöyle yazıyor:

“Çekya’da temelde her nesilde bir para birimi değişikliği oldu. Bu yüzden resmi para rejimine şüpheyle yaklaşma eğilimindeyiz. Bununla birlikte, yüksek kaliteli teknik eğitim alan insanların yüksek bir yüzdesiyle birleştiğinde, faktörler Çekya’da kriptonun benimsenmesini sağladı.”