Joe Biden, Putin’in Ukrayna’yı İşgale Hazırlandığını Söyledi

Joe Biden, Putin’in Ukrayna’yı İşgale Hazırlandığını Söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizde gerçekleşen son gelişmeleri değerlendirdi. Biden, Rusya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde Ukrayna’yı işgal harekatına başlamayı planladığını ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’in ana hedef olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Joe Biden’ın sözlerinden bazı ana hatlar:

Rusya’nın çekilme hakkında yapmış olduğu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı gözler önündedir. Donbass‘ta ki Rusya yanlısı muhaliflerin gösterileri giderek tırmanmaya devam ediyor. Rusya son birkaç saat içerisinde yapmış olduğu hamlelerle Ukrayna’yı işgal planlarını gerçekleştirebilmek için bir bahane arayışı içine girmiş gibi tavırlar sergiliyor. Rusya’nın öncelikli hedefinin Ukrayna’nın başkenti Kiev olduğunu düşünüyoruz.

Rusya hedefindeki planları gerçekleştirirsesavaşın tek taraflı sorumlusu olacaktır.

Ukrayna ABD tarafından asker desteği almayacak; ancak mühimmat ve strateji açısından desteğimiz devam edecek.

Biden; “Son günlerde, Rusya destekli güçlerin ciddi ateşkes ihlallerini görüyoruz.” dedi. Bu güçlerin Donbass’ta yapılan saldırıların suçunu Ukrayna’nın üstüne yıkmaya çalıştığını öne sürdü.

Rusya’nın şu anda Ukrayna ve Belarus sınırında ve Karadeniz’de 150 bin askeri olduğunu dile getiren Biden, “Rusya’nın gelecek haftalarda saldıracağına inanmak için nedenlerimiz var. 2,8 milyon masum insanın yaşadığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’in de hedef alınacağına inanıyoruz.” dedi.

ABD’nin istihbarat ağı gayet güçlüdür. Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı aldığına inanıyoruz. Eğer işgal planı gerçekleşirse, Rusya’ya derhal ağır yaptırımlar uygulayacağız.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Miami Belediye Başkanı Suarez, Kira Yardım Programını Finanse Etmek İçin MiamiCoin Ödemesi Aldı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski‘nin işgal tehlikesine karşı ülkesinden ayrılıp ayrılmayacağı kendi kararıdır.