Jihan Wu: DeFi gibi yenilikler nefes kesici

Jihan Wu: DeFi gibi yenilikler nefes kesici

Jihan Wu’nun da hemfikir olduğu gibi genel kripto para piyasası, en başından beri uzun bir yol kat etti. Kasım ayında, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu, bu yılın başlarında muhteşem kazançlar kaydettikten sonra 3 trilyon doları aştı.

Ama sonra düzeltme oldu. Bitcoin‘in hakimiyetin %40’ından biraz fazlasını oluşturduğu bir düzeltme nedeniyle piyasa şu anda 2,2 milyar dolarda seyrediyor.

Şaşıran var mı?


İlginç bir şekilde, bu bağlamda madencilik devi Bitmain’in milyarder kurucu ortağı Jihan Wu, yakın zamanda Forbes ile yaptığı bir röportajda düşüncelerini dile getirdi. Ona göre, kripto para birimleri değişken olmak için doğdu; ancak uzun vadede büyümeleri fiyat dalgalanmalarından çok daha ağır basacak. Ayrıca şunları kaydetti:

“Bugünün madeni paralarının %95’i tüm değerlerini kaybedip yok olsa bile, kalan %5’lik dilim büyük oranda değer kazanacak.”

Wu, endüstrinin geleneksel finansal sistemin kısıtlamalarına tabi olmadığı göz önüne alındığında, benzersiz yenilikler geliştirmeye devam edeceğine inanıyor. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesinin “yeni bir fırsatlar dünyası” açtığını söylüyor. Wu’ya göre:

“DeFi (merkezi olmayan finans) gibi yenilikler nefes kesici. Kripto ve blok zinciri gibi teknolojiler yeni bir dünya yaratarak fintech girişimcilerinin büyük başarılar elde etmelerini sağladı. İşin sonunda, geleneksel finans kurumları ve düzenleyiciler blok zinciri teknolojisini benimseyecek.”

İlginç bir şekilde, birçok savunucu, asal kripto para birimi için yükseliş projeksiyonları tasvir ediyor. Örneğin, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor kısa süre önce Bitcoin fiyatının 600.000 dolara ulaşabileceğini tahmin etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SteveX Türkiye’nin En Seçkin Kurumsal NFT Platformu!

Aslında Jihan Wu’nun ilginç bir kripto bağlantısı var.

İlgi odağından uzaklaşmak

2013 yılında Jihan Wu, madencilik kuleleri olarak bilinen özel donanım tedarikçisi Bitmain Technologies’i başlatmak için Micree Ketuan Zhan ile birlikte çalıştı. Ancak bu koşu uzun sürmedi. Wu, kurucu ortak Micree Zhan ile kötü bir çekişmenin ardından Bitmain’den istifa etti. Daha sonra 2019’da Matrixport’u kurdu.

Jihan Wu, Matrixport’un şu anda aylık ortalama 5 milyar dolarlık işlem hacmiyle 10 milyar dolarlık varlıkları yönettiğini söyledi. Bitdeer şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Norveç’te beş maden çiftliği işletiyor ve 100.000’den fazla madencilik makinesini yönetiyor.

Bununla birlikte, madencilik sektörü için iyi bir yıl olmadığını belirtmek gerekir. Özellikle Çin’den çıkıştan sonra… Devlet tarafından işletilen Economic Daily aracılığıyla yayınlanan bloga göre, Çinli yetkililer hala kripto para madenciliği yapan ve yasal boşluklardan yararlanan kişilere baskı yapmalı. Yani, kripto para madenciliği Çin’de gerçekten bir şansa sahip olamaz.

“…madenciliğin covid-19 gibi sıfıra indirilmesi gerekiyor.”

Unutulmamalıdır ki, diğer ülkeler bu madenciler için bir kaçışyolu açıyor. Özellikle Kazakistan, bu yılın başlarında Çin’in baskısından sonra Bitcoin madencilerini çeken dünyanın kazananlarından biri olarak ortaya çıktı.