Jerome Powell 2. Kez Görevde

Jerome Powell 2. Kez Görevde

Jerome Powell, ABD Başkanı Joe Biden Tarafından Tekrar Göreve Seçildi

Jerome Powell, Federal Rezerv Başkanı olarak bir dönem daha kazanırken kripto topluluğu daha fazla para basmak için kolları sıvadı.

ABD Başkanı Joe Biden, Jerome Powell’ı Federal Rezerv Başkanı olarak resmen yeniden aday gösterdi ve rakip Dr. Lael Brainard Başkan Yardımcısı oldu. Bu, Powell’ı 4 yıl daha görevde tutacak ve enflasyonu ele alma gündeminin test edilmesini sağlayacak.

Jerome Powell‘a Dört Yıl Daha

Biden, adaylıklarını bugün erken saatlerde bir Beyaz Saray açıklamasında açıkladı. Kararını gerekçelendirerek, ABD ekonomisinin düşen işsizliği ve nispeten hızlı toparlanmasını Powell’ın “kararlı eylemine” bağladı.

Açıklamada, “Başkan Powell, modern tarihin en büyük ekonomik gerilemesi ve Federal Rezerv’in bağımsızlığına yönelik saldırılar da dahil olmak üzere, benzeri görülmemiş zorlu bir dönemde istikrarlı bir liderlik sağladı” denildi.

Başkan ayrıca Powell ve Brainard’ın iklim değişikliğinin ekonomik etkisinin ele alınması gerektiğine dair “ortak inancını” takdir etti. Fed‘in geleneksel görevleri düşük işsizlik ve düşük enflasyonu korumak olsa da, ikisinin hedeflerine “yeniden odaklandığını” söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: FED üyesi Christopher Waller Bitcoin’i Dijital Altın Olarak Nitelendirdi

Powell, Şubat 2018’de Fed başkanlığı görevini üstlendi. Brainard, ABD Hazine Bakanlığı müsteşarlığı yaptıktan sonra 2014 yılında yönetim kurulu üyesi oldu.

Pandemi ve dünya çapındaki kilitlenmelerin ardından Powell’ın yanıtı, ABD ekonomisini yumuşatmak için benzeri görülmemiş bir hükümet teşvikine başvurdu. Bu nedenle, şu anda dolaşımda olan ABD dolarının %40’ı, onun liderliğinde son 12 ayda basıldı. Birçoğu, bunun geçen ay 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ülkede artan enflasyona büyük ölçüde katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Powell, o zamandan beri, artan fiyatlar ile başa çıkmak için aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programını azaltma planlarını açıkladı.

Powell, Bitcoin’den Yana

Geçen ay Powell, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimlerini yasaklama niyeti olmadığını doğruladı. Ancak, SEC Başkanı Gary Gensler‘in stablecoin‘lerin düzenlemeye ihtiyacı olduğuna dair inancını paylaştı.

Bu yılın başlarında başkan, Bitcoin’i altının potansiyel bir ikamesi olarak kabul etti, ancak ABD dolarını değil. Bir değer saklama aracı veya bir değişim aracı olarak hizmet edememesi nedeniyle onu “spekülatif” ve “başarısız bir para birimi” olarak adlandırıyor.

Ancak Bitcoin kullanıcıları aynı fikirde değil. Aslında, Senatör Cynthia Lummis kısa süre önce, Powell’ın liderliği altında bir “kuyrukta” olduğunu söylediği, aksi halde istikrarsız olan ABD dolarını “dengelemek” için Bitcoin kullanmayı önerdi. Bu arada, enflasyonu düzenli olarak kapsayan bir Bitcoin Youtuber’ı olan Anthony Pompliano, takipçilerine Powell’ın yeniden aday gösterilmesinin ardından “bağlarını sıkı tutmalarını” söyledi.