Japonya’nın en büyük bankaları önümüzdeki aylarda dijital para ödemelerini test etmeye başlayacak

Japonya’nın en büyük bankaları önümüzdeki aylarda dijital para ödemelerini test etmeye başlayacak

Japonya Bankaları Dijital Paralara Karşı İlgilerini Arttırıyor

Japonya’da MUFG, SMBC, Mizuho ve Japan Post dahil olmak üzere önde gelen birçok Japon bankası, dijital bir para birimi aracılığıyla blok zinciri ödemelerini etkinleştirme planlarıyla kripto para birimi alanına girmek için diğer yerel kuruluşlara katılıyor.

74 kuruluştan oluşan bir konsorsiyum olan Dijital Para Birimi Forumu altındaki kuruluşlar tarafından 24 Kasım’da yayınlanan bir White Paper’a göre, ödeme sistemi izinli bir blok zinciri dağıtan iki katmanlı bir platform olacak.

Para biriminin geçici adı Dijital Para Birimi JPY’dir (DCJPY). DCJPY, blok zinciri dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak ve banka mevduatlarıyla desteklenecektir. Kullanıcılar bir hesap açtıklarında dijital para biriminde işlem yapacaklar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Çin, Avustralya, Japonya ve Suudi Arabistan’daki Şirketler Enerji ve Metal Ticareti İçin Blockchain Platformuna Başlıyor

Kavram Kanıtı (POC) aşamasını geçen proje, DeCurret girişimi tarafından başlatıldı. Firma, aynı zamanda konsorsiyumun bir parçası olan SMBC, MUFG ve SBI bankaları tarafından yönetilen 62 milyon dolarlık bir yatırım çekti.

Proje ayrıca Finansal Hizmetler Ajansı, Maliye Bakanlığı ve gözlemci olarak görev yapacak merkez bankası da dahil olmak üzere devlet kurumlarını da cezbetmiştir.

2023 için ticari aşama belirlendi

Kasım ayındaki ilerleme raporuna göre, sıralanan kullanım örnekleri arasında dijital para birimini tedarik zinciri sistemlerinde 2023’te perakende şirketlerini ve ortaklarını hedef alan planlı bir kullanıma sunmak olacak. Bu doğrultuda konsorsiyum, verimliliği artırmak için ödeme işlemlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan bir PoC gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ayrıca firmalar, test çalıştırmasının ardından DCJPY’yi diğer dijital platformlara entegre etmeyi planlıyor. Test çalıştırması, dijital para biriminin düşük maliyetli ticari işlemler için fizibilitesini keşfedecek.

“Dijital Para Birimi Forumu, dijital para biriminin DCJPY’nin diğer dijital platformlarla organik olarak bağlanabileceğini de öngörüyor. Başka bir deyişle, forum, çeşitli ekonomik faaliyetlerin ve işletmelerin ödeme ve uzlaştırma işlevleri ekleyebileceği bir “Hizmet Olarak Dijital Ödemeler” biçimini gerçekleştirmeyi amaçlıyor.”

Kullanıcılar DCJPY talep edecek, ardından banka hesaplarından para çekecek ve jetonlu parayı teklif edecek. Ancak, kullanıcılar DCJPY’yi yalnızca ilk aşamada aynı bankadaki diğer hesap sahiplerine aktarabilir.

Ayrıca, diğer konsorsiyum grupları, elektrik enerjisi P2P ticareti, menkul kıymet jetonları, perakende ödemeler, endüstriyel yerleşimler, bölgesel madeni paralar ve NFT’ler gibi ek kullanım durumları arıyor.

Ek olarak, DCJPY’nin kullanıma sunulmasının Japonya Merkez Bankası’nın bir CBDC’yi keşfetmeye yönelik devam eden çabalarını nasıl etkileyeceği net değil. Özellikle, bazı Japonya Merkez Bankası yetkilileri daha önce CBDC’yi geliştirmek için özel sektörle birlikte çalışacaklarını belirtmişti.