Japonya merkez bankasının dijital yen projesini hızlandırması istendi

Japonya merkez bankasının dijital yen projesini hızlandırması istendi

Japonya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi şimdiye kadar sakin bir şekilde ilerliyordu. Proje, diğer ülkelerin çok gerisinde değil, çünkü komşusu Güney Kore de dahil olmak üzere çoğu, Çin dışında dijital para birimlerini yakın zamanda piyasaya sürmeyi planlamıyor.  

Japonya’nın ilk ekonomik güvenlik bakanı olan Takayuki Kobayashi, geçtiğimiz günlerde “Japonya’nın işleri hızlandırması gerektiğini, böylece her an dijital yen çıkarmaya hazır olduğunu” öne sürerken, diğer ülkelerin kendi CBDC’lerinde ilerlemeleri halinde ulusal güvenliğinin etkilenebileceğini öne sürdü.

Çin, dijital para birimi veya e-CNY ile iddialı adımlar attı. Ülke, 10 büyük şehrinde testlerini tamamladı ve bazıları projenin Şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’nda başlatılacağını düşünüyor. 

Japonya’nın SBI Holdings CEO’su Yoshitaka Kitao yerel basına yaptığı açıklamada, “Çin, CBDC alanında en gelişmiş ülkedir, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa da aynı şeyi takip ediyor.” Dedi.

Asianmarketsense.com kurucusu Sullivan, Çin’in dijital yuanın benimsenmesini çevreleyen gizlilik endişelerine işaret ederek, ”Bu verilerle neler yapabileceği konusunda çok daha az kontrol ve denge var” dedi.

Ayrıca Sullivan, Çin’in dijital para birimi altında Asya’yı talep etmeyi hedeflediğine inanıyor ve Asya pazarını e-CNY ile köşeye sıkıştırmanın Çin’e finans ve para miktarı üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağını da sözlerine ekliyor.