HaberlerKripto Para Haberleri

Japon Yetkililer Dijital Para Çalışmalarının Gelecek Yıl Netlik Kazanacağını Söyledi

Asya kıtası son zamanlarda Bitcoin, madencilik ve diğer dijital para birimleri ile ilgili gelişmeler konusunda gündemden düşmüyor.

Bu ülkelerden biri de dünyanın teknoloji açısından en gelişmiş ülkelerinden biri olan Japonya’dır.

Kripto para sektöründeki gelişmeler ülkenin finans sektörünü de etkiledi. Japonya ekonomisi, perakendecilerin farklı çevrimiçi ödeme yöntemleri teklifleri nedeniyle şimdiden büyük değişiklikler geçiriyor.

[affiliate_news2 id=”3598″]

İktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin dijital para birimi grubundan Hideki Murai, Reuters’e verdiği bir röportajda , hükümetin gelecek yılın sonuna kadar Japonya’da bir dijital paranın (CBDC) nasıl görüneceği konusunda daha net bir fikre sahip olacağını söyledi.

Murai ek olarak bu durumun, geleneksel bankalar ile çevrimiçi ödeme platformları arasında bir savaşa yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Murai konuşmalarının devamında finansal kurumlar üzerindeki etkisi nedeniyle bir CBDC çalışması yapmak için acele etmediklerini söyledi.

Japonya Merkez Bankası’nın bu yıl Nisan ayında dijital para birimi (CBDC) denemesinin ilk aşamasına başladığı ve ikincisinin gelecek yıl için hazırlandığı biliniyor.

Murai’ye göre önemli olan dijital Yen’in özel sektöre müdahale edip etmeyeceği. Japonya Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarınin ülkenin finansal sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.

Murai, Japonya Merkez Bankası’nın, Çin’in dijital Yuanı ihraç etmedeki hızlı ilerlemesine karşı koymak için dijital yenin diğer gelişmiş ülkelerin CBDC’leri ile uyumluluğunu sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu