Japon Yetkililer 237 Milyon Dolarlık Emlak Tabanlı Kripto Para Dolandırıcılığını Çökertti

Japon Yetkililer 237 Milyon Dolarlık Emlak Tabanlı Kripto Para Dolandırıcılığını Çökertti

Kripto para birimi 2021‘de giderek medyanın dikkatini çekiyor. Aynı şekilde kripto para dolandırıcılıkları da ciddi bir artış gösteriyor.

Dolandırıcılıklar 2021‘de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kimlik avı operasyonlarından sahte ICO’lara kadar bu tür yasa dışı faaliyetler farklı şekillerde işlemeye devam ediyor.

Tokyo merkezli vergi dairelerine göre, 237 milyon dolarlık bir gayrimenkul dolandırıcılığı yaşandı. Tokyo Bölgesel Vergi Dairesi yetkilileri, başkentte bulunan bir şirketin vergi denetiminde bu yasadışı operasyonunu ortaya çıkardı.

Söz konusu şirketin yıllık satışları yalnızca 10 milyon yen (kağıt üzerinde). Ancak kaynaklar, şirketin hesaplarına giren ve çıkan büyük miktarlarda nakit para olduğunu gösterdi. Yetkililer konu hakkında şunları söyledi:

“Vergi yetkilileri, Mart 2019’a kadar olan üç yıllık dönem için, Çin’de yaşayan üç kişinin, Yen’e dönüştürülmesi için Tokyo şirketine yaklaşık 27 milyar yen eşdeğeri kripto para gönderdiğini tespit etti. Tokyo şirketi, komisyon olarak Yen’in bir kısmını cebe indirdi.”

Kripto dolandırıcılığı hala yükselişte

Raporlar bu şirketlerin “Japon gayrimenkullerine yatırım yapmak isteyen zengin Çinlilerden yuan toplamak” için aracı olarak hareket ettiğini ekledi.

Yine de bu kesinlikle ilk dolandırıcılık değil. Temel olarak, büyük kripto para birimi girişlerini anında izlemek zor olduğu için bu tür birçok durum gerçekleşti ancak fark edilmedi.

Japon yetkililer, diğer yetkilileri aynı rotayı takip etmeye çağırdı. Emekli Ulusal Vergi Dairesi yetkilisi Nabuhiro Tsunoda diyor ki:

“Son vaka, fon akışını tamamen çözmek için Çin vergi makamlarıyla işbirliğine ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu tür işlemlerde ortaya çıkan sorunları netleştirin ve sorunlarla başa çıkmak için önlemler alın…”

Tsunoda’ya göre vergi makamlarının büyük kripto para birimi girişlerini anında takip edememesi durumunda ciddi yansımaları oldu. Ayrıca, “Bu şartlar altında uygun vergilendirme mümkün olmaz” diye de ekledi.