Japon hükümeti, kripto para listeleme kurallarını gevşetmeyi düşünüyor

Japon hükümeti, kripto para listeleme kurallarını gevşetmeyi düşünüyor

Japon hükümeti, kayıtlı kripto para borsalarının yerel ticaret pazarında dijital varlıkları listelemesini kolaylaştıracak bir teklif düşünüyor.

Bloomerg’de alıntılanan kaynaklar, yeni kuralların kabul edilmesi halinde Finansal Hizmetler Kurumu’na (FSA) kayıtlı borsaların uzun bir denetim süreci gerçekleştirmeden belirli varlıkları listeleyebileceğini söyledi.

Altı aydan uzun süredir en az üç yerel borsada listelenmiş dijital varlıklar ek denetimden muaf tutulacak. Örneğin, teklif geçerse borsalar Bitcoin BTC ) ve Ethereum’u ( ETH ) listelemeyi daha kolay bir şekilde yapabilecekler.

Henüz kural değişikliğine ilişkin nihai bir karar verilmedi. Mevcut listeleme kuralları, kripto paraların altı aydan fazla sürebilen kapsamlı bir tarama sürecinden geçmesini gerektiriyor.

Japan Virtual and Crypto Exchange Association (JVCEA) üyeleri, sıkı tarama sürecinin 1 trilyon dolarlık Japon kripto endüstrisinin önemli ölçüde büyümesini engellediğinden şikayet ediyorlardı.

Aktarılan bilgilere göre JVCEA üyeleri, mevcut kuralları değiştirmenin Japonların küresel kripto pazarlarına katılımını artırabileceğini savunuyorlar.

Şu an itibariyle, Coincheck ve GMO Coin’in her biri 17 listelenmiş coin’e sahip ve bu da onları listeleme sayısına göre Japonya’daki en büyük borsalar yapıyor. Japon borsaları, Coinbase ve Binance gibi en iyi borsalarda yüzlerce kripto paranın listelendiği küresel borsaların çok gerisinde kaldı.

Hem Coinbase hem de FTX, kripto borsalarını kaydeden yan kuruluşlarla rekabetçi Japon kripto pazarına girdiğinden, önerilen kurallar ilginç bir zamanda geldi.

2 Şubat’ta Sam Bankman-Fried’in FTX borsası, Japon Quoine kripto borsasının işletmecisi Liquid Group’u satın aldı. Bunun yanında geçen Ağustos ayında Coinbase, borsasının bir şubesini faaliyete geçirmek için Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) ile ortaklık kurdu.