HaberlerKripto Para Haberleri

Jamaika Merkez Bankası, Ağustos Ayında Dijital Para Testlerine Başlıyor

Jamaika Bankası, ülkedeki finans kurumlarıyla işbirliği içinde planlanan merkez bankası dijital para birimini test etmeye hazırlanıyor.

Jamaika merkez bankasının, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesinin ilk testlerinin Ağustos ayında başlayacağı bildiriliyor.

Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Jamaika Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Richard Byles, Temmuz ayının başlarında bir Rotary Kulübü etkinliği sırasında projeye dair testlerin duyurusunu yaptı.

Pilot aşamaya Ağustos ayında başlama planlarını detaylandıran Başkan Byles, merkez bankasının şu anda bir sanal ortamda CBDC‘nin teknik yönleri üzerinde çalıştığını açıkladı.

[affiliate_news2 id=”3674″]

BOJ, Mart ayında ulusal dijital para birimi projesi için teknoloji sağlayıcısı olarak İrlandalı teknoloji firması eCurrency Mint ile iş birliği yapacağını söylemişti.

İrlanda merkezli kriptografi güvenlik şirketi, Temmuz 2020’de projeye başvuru yapan firmalar arasından seçildi.  Byles, “Dijital ara biriminin teknik basımı üzerinde çalışırken, Ağustos ayında yapacağımız testi titizlikle gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi ve ekledi:

“Eylül-Aralık aylarında daha fazla bankayı gemiye alacağız ve ardından pilot programı kademeli olarak CBDC’nin tam teşekküllü bir lansmanına genişleteceğiz.”

Merkez bankası başkanı ayrıca planlanan dijital para (CBDC) hakkında daha fazla ayrıntı verdi ve finansal kurumların merkez bankası ile tüketiciler arasında hem perakende hem de kurumsal aracı kuruluşlar olarak hizmet edeceğini belirtti.

Byles ayrıca BOJ’un dijital parayı banka hesabı olmayan nüfusa finansal hizmetler sağlamak için bir platform olarak kullanma planını da açıkladı. Jamaika Merkez Bankası Başkanı bu bağlamda, ülkedeki telekom firmalarının yanı sıra önemli perakende ödeme ağlarına da yardım çağrısında bulundu.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu