Jaguar Health kolera tedavisi için FDA yetim ilaç statüsü arıyor

Jaguar Health kolera tedavisi için FDA yetim ilaç statüsü arıyor

SAN FRANCISCO – Jaguar Health, Inc. (NASDAQ:JAGX) ve iştiraki Napo Pharmaceuticals, kolera dahil olmak üzere bakteriyel, viral ve parazitik enfeksiyonların neden olduğu orta ila şiddetli ishalin tedavisini amaçlayan ilaçları crofelemer için ABD Besin ve İlaç Yönetimi’ne (FDA) Yetim İlaç Ataması (ODD) müracaatında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde az görülen bir hastalık olan kolera, Jaguar’ın geliştirme uğraşlarının odak noktasıdır. Şirket, 2025 yılına kadar Cleveland Kliniği de dahil olmak üzere üç kıtada crofelemer için beş kavram kanıtlama çalışmasının sonuçlarını bekliyor. Bu çalışmalar mikrovillus inklüzyon hastalığı (MVID) ve kısa bağırsak sendromu (SBS) üzere az görülen durumları hedeflemektedir. Bu çalışmalardan elde edilen veriler, şirket Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve FDA’dan onay ararken, 2025 yılında Avrupa’da crofelemer’e erken hasta erişimini potansiyel olarak sağlayabilir.

Amazon Yağmur Ormanları’ndaki Croton lechleri ağacının özünden elde edilen Crofelemer, MVID ve SBS için FDA ve EMA’dan ODD almıştır. ABD’deki Yetim İlaç Yasası ve AB’deki kimi düzenlemeler, ender hastalıklara yönelik tedavilerin geliştirilmesi için vergi kredileri ve onaylandıktan sonra pazar münhasırlığı üzere teşvikler sağlamaktadır.

Jaguar’dan Steven King, kolera ile bağlı ishal için ODD müracaatının kıymetini vurgulayarak, tedavinin kolera hastalarında dehidrasyon üzerindeki tesirine ait bir çalışmadan elde edilen Faz 2 datalarına atıfta bulundu. Şirket ayrıyeten gelecekte bu endikasyon için EMA’dan ODD talep etmeyi planlıyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine nazaran, kolera global olarak yılda 1,3 ila 4 milyon kişiyi etkilemekte ve 21.000 ila 143.000 kişinin vefatına neden olmaktadır. Dünya Sıhhat Örgütü, 2023 yılında kolera hadiselerinde bir evvelki yıla nazaran artış olduğunu bildirmiş ve global kolera dirilişini 3. derece acil durum olarak sınıflandırmıştır.

Jaguar Health, gastrointestinal rahatsızlıklar için bitki bazlı reçeteli ilaçlar geliştirmeye odaklanmış bir ilaç şirketidir. Şirket, krofelemer için sürdürülebilir hasat uygulamalarını desteklemekte ve Avrupa’daki Napo Therapeutics de dahil olmak üzere iştirakleri aracılığıyla ilaç erişimini genişletmek için çalışmaktadır.

Bu rapor Jaguar Health, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

InvestingPro Insights

Jaguar Health, Inc. (NASDAQ:JAGX) çeşitli gastrointestinal rahatsızlıklar için geliştirdiği crofelemer isimli ilacıyla ilerleme kaydetmeye çalışırken, şirketin mali sıhhati ve piyasa performansı yatırımcılar için kritik faktörler olmaya devam ediyor. InvestingPro’nun gerçek vakitli bilgilerine nazaran, Jaguar Health şu anda 4,57 milyon USD’lik bir piyasa kıymetine sahip ve bu da şirketin rekabetçi farmasötik ortamındaki büyüklüğünü yansıtıyor.

Crofelemer’in potansiyeline karşın, Jaguar Health’in finansal ölçümleri zorluklara işaret ediyor. Şirket, 2023’ün 3. çeyreği prestijiyle son on iki ayda -0,1’lik negatif Fiyat/Kazanç (F/K) oranıyla bu periyotta kârlı olmamıştır. Bu durum, şirketin masraflarının 8,88 milyon USD’lik brüt kârının çok üzerinde olduğunu gösteren -%307,99’luk değerli bir faaliyet geliri marjı ile daha da vurgulanmaktadır.

InvestingPro datalarına nazaran, yatırımcılar şirketin pay senedi performansına da dikkat etmeli ve geçen yıl toplam fiyat getirisinin %97,92 üzere kıymetli bir oranda düştüğünü görmelidir. Bu durum, InvestingPro İpuçları’ndan biri olan ve pay senedinin son bir ayda -%18,82’lik 1 Aylık Fiyat Toplam Getirisi ile makus bir performans sergilediğini gösteren ipucu ile uyumludur.

Jaguar Health’e yatırım yapmayı düşünenler için bu finansal ve piyasa performansı göstergelerinin farkında olmak kıymetlidir. Daha fazla bilgi için, JAGX için https://www.investing.com/pro/JAGX adresinden erişilebilecek 13 InvestingPro İpucu daha bulunmaktadır. İlgilenen okuyucular PRONEWS24 kupon kodunu kullanarak yıllık yahut iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanabilirler.

Bu makale yapay zekanın dayanağıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR