Jack Dorsey CEO’luk Görevinden Ayrıldıktan Sonra Twitter’ın Hisse Fiyatı Yükseldi

Jack Dorsey CEO’luk Görevinden Ayrıldıktan Sonra Twitter’ın Hisse Fiyatı Yükseldi

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, şirketin CEO’luğundan ayrılacağını duyurdu. Bugün yayınlanan bir açıklamaya göre, Dorsey görevini şirketin baş teknoloji sorumlusu Parag Agrawal‘a devredecek.

Twitter, 2022’ye Dorsey’siz girecek

Dorsey, Twitter’ın CEO’su olarak Agrawal’a duyduğu güvenin “derin” olduğunu, çünkü şirkette son 10 yıldaki çalışmalarının “dönüşümsel” olduğunu söyledi. Şirketin kuruculuğundan ayrılmaya hazır olduğuna inandığı için Twitter’dan ayrılmaya karar verdiğini söyledi.

Dorsey’in 2006’da kurduğu şirketten ayrıldığı haberine piyasa sert tepki gösterdi. Yılın büyük bölümünde diğer teknoloji devlerinin gerisinde kaldıktan sonra New York’ta Twitter hisseleri bu sabah %3.4 arttı.

Bloomberg Intelligence analisti Mandeep Singh, yatırımcıların Dorsey’in iki şirkete sahip olarak işleri yürütme açısından çok etkili olmadığını fark ettiğini söyledi.

Dorsey’in gitmesiyle Twitter’ın geçen yıl belirlenen iddialı para kazanma hedeflerine ulaşma yolunda olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre, bu yılın başlarında şirket, 2023 yılına kadar yıllık gelirini ikiye katlayarak 7,5 milyar dolara çıkarmayı ve kullanıcı tabanını önümüzdeki üç yılın her birinde ortalama %20 oranında artırmayı planlıyor.

Dorsey, son derece popüler ödeme uygulaması Square’in başkanı olarak, kripto pazarına odaklanmak ve uygulamayı Afrika’ya genişletmek için oldukça fazla zaman harcıyor.

Geçen yıl Dorsey, Twitter’ın en büyük hissedarı Elliott Management Corp.’dan Square’e çok fazla zaman ayırması nedeniyle baskı görmüştü.