HaberlerKripto Para Haberleri

İtalya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı, Kripto Para Düzenlemelerinin Eksikliğinden Endişe Ediyor

İtalya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (CONSOB), düzenlenmemiş kripto paraların sürekli kullanımının belirli riskler oluşturduğunu belirterek, düzenleme eksikliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Consob Başkanı Sağlam Kripto Para Düzenleme Çerçevesi İçin Çağrıda Bulundu

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre, Consob başkanı Paolo Savona, kurumun yıllık raporunun sunumu sırasında endişelerini dile getirdi.

Savona, kripto para birimlerinin suçlular tarafından kara para aklama ve terörizm gibi yasa dışı faaliyetler için kullanıldığına dair klasik bir söylemde bulundu.

Consob başkanı ayrıca, düzenlenmemiş kripto para birimlerinin yaygın kullanımının merkez bankalarının etkili para politikaları yürütmesini zorlaştırabileceğini belirtti. Consob başkanı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Uygun bir gözetim olmadan, (piyasa) operatörleri için yasallık ve rasyonel seçimin temeli olan piyasa şeffaflığında kötüleşme meydana gelebilir.”

Savona‘nın kripto düzenlemeleri çağrısı, farklı hükümetler tarafından paylaşılan benzer duyguları yansıtıyor. Bu ay, İran Cumhurbaşkanı bir kripto para birimlerinde düzenleyici bir çerçeve başlatmak için duyuru yapmıştı.

Ayrıca, Consob başkanı, kripto para konusunun Avrupa’da acilen ele alınması gerektiğine inanıyor. Savona’ya göre, Avrupa Birliği yavaş ilerliyor ve AB’nin düzenleyici bir çerçeve oluşturması çok uzun sürerse İtalya’nın kendi kripto para düzenlemelerini oluşturmak zorunda kalacağını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu