İsviçreli UBS Group AG, ABD Kongresi’nin Kripto Yasası’nda Ağır Hareket Ettiğini Düşünüyor

İsviçreli UBS Group AG, ABD Kongresi’nin Kripto Yasası’nda Ağır Hareket Ettiğini Düşünüyor

İsviçre‘nin en büyük bankası UBS, kripto yatırımlarına artan ilgiye ve Kongre’yi kripto mevzuatına ağırlık vermeye çağıran düzenleyicilere rağmen, ABD Kongresi‘nin kripto para yasasını geçirmesinin uzun zaman almasını bekliyor.

UBS: Kongre’nin Kripto Mevzuatını Geçirmesi Uzun Zaman Alacak

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, Finansal Hizmetler Meclisi Komitesi’nin geçen hafta kripto para birimleri ve stabilcoinlerin düzenlenmesi hakkında uzun bir duruşma yapmasının ardından Cuma günü ABD Kripto Mevzuatı hakkındaki görüşünü yayınladı.

İsviçre bankasının ABD Kamu Politikası Ofisi, duruşmada üst düzey bir Hazine yetkilisinin Hazine Bakanlığı ve diğer düzenleyiciler tarafından yayınlanan bir stabilcoin raporunda yapılan tavsiyeleri tartıştığını açıkladı.

UBS ekibi, “Düzenleyici boşlukları doldurmak ve finansal istikrar endişelerini gidermek için, düzenleyiciler Kongre’nin bankalar olarak stabilcoin ihraççılarını düzenleyen bir mevzuat geliştirmesini istiyor” dedi ve bu teklifin bazı milletvekillerinden tepki aldığını belirtti.

Federal Rezerv ayrıca, son merkez bankası dijital para birimi (CBDC) raporunda, dijital bir dolara geçmeden önce Kongre’den talimat almak istediğini açıkça belirtti.

Ancak İsviçre’nin en büyük bankası şuna inanıyor:

Milletvekillerinin bu sorunların karmaşıklığını sindirmesi ve dijital varlıkların nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin potansiyel olarak farklı yaklaşımları uzlaştırması zaman alacaktır.

UBS ekibi daha ayrıntılı olarak şunları söyledi: “Düzenleyiciler Kongre eylemi için uzun bir süre bekleyebilir ve bu arada zaten sahip oldukları sınırlı ve kusurlu yetkileri kullanarak bu sorunlarla boğuşmak zorunda kalacaklar.”

Bununla birlikte banka, kripto varlıklarına olan ilginin “Kongre’de ve daha geniş halk kitlelerinde arttığına” dikkat çekti.

Ayrıca, Biden yönetiminin yakın gelecekte bir yürütme emriyle kripto para birimi mevzuatına ağırlık verebileceğine dair raporlar var.

Geçen yıl ağustos ayında ABD Senatörü Ted Cruz, meslektaşlarını ne olduğunu anlamadan kriptoyu düzenlemeye çalışmakla suçladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Gary Gensler: Halkın Çıkarları İçin Kripto Borsalarıyla İç İçeyiz

Teksaslı senatör, “Henüz anlamadığımız bir şeyi düzenlememeliyiz. Aslında bunu anlamaya çalışmak için zaman ayırmalıyız. Bazı duruşmalar yapmalıyız, sonuçlarını düşünmeliyiz… İnsanların hayatlarını ve geçim kaynaklarını tamamen cehaletten yok etmemeliyiz.” dedi.

Bu arada, iki federal kurum ‘ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)’ kripto alanında yatırımcıların korunmasını sağlamak için işbirliği yapıyor.