İsviçre Menkul Kıymetler Borsası Dijital Borsa Başlatmak İçin Lisans Aldı

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası Dijital Borsa Başlatmak İçin Lisans Aldı

İsviçre’nin piyasa gözlemcisi FINMA‘nın yakın tarihli bir kararına göre, İsviçre Menkul Kıymetler Borsası’nın dijital kolu olan SIX Digital Exchange firmasına iki lisans verildi.

Alınan lisanslar, SIX Digital Exchange’in blockchain tabanlı menkul kıymetler için bir borsa ve depozito işletmesine izin verecek.

SIX Digital Exchange, 2018‘de yalnızca dijital bir borsa başlatma planlarını sergiledi, ancak SIX’in küresel borsa başkanı Thomas Zeeb, 2019’da başka bir proje başlatmak istemediğini söyledi.

Bu dijital borsanın ne zaman hayata geçeceği henüz açıklanmadı. Firma, blok zincirine dayalı düzenlenmiş ticaret, takas ve saklama altyapısını başlatmasını sağlayacak teknolojileri geliştirmekle meşgul.

Zeeb, düzenleyici onayın verilmesinin küresel sermaye piyasalarının dijitalleştirilmesinde yalnızca ilk adım olduğuna inandığını ve geleceğin dijital piyasalarını şekillendirmek için tüm paydaşlarla birlikte çalışmayı umduğunu dile getirdi.

CNBC’nin haberine göre borsa, İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu’ndan (FINMA) iki lisans almış durumda. SIX, dijital borsayı ne zaman piyasaya süreceğiyle ilgili bir bilgi paylaşmadı.

Thomas Zeeb, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu, sermaye piyasalarının dijital hale gelmesini ana akım haline getirme adına önemli bir kilometre taşını meydana getiriyor. Fakat bu sadece başlangıç. Geleceğin pazarlarını şekillendirmek için, müşterilerimiz ve düzenleyici ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz”

SIX Digital Exchange‘in, bankaları, sigorta şirketlerini ve kurumsal yatırımcıları çekmeyi umduğu için küresel olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor.