İsveçli Yetkililer Kripto Para Madenciliği Hakkında Uyardı

İsveçli Yetkililer Kripto Para Madenciliği Hakkında Uyardı

İsveç Mali Denetleme Kurumu geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’ne açık bir mektup yayınladı ve kripto para madenciliğinin enerji sorunları hakkında uyarıda bulundu. Yetkiliye göre, dijital varlıkların madenciliği büyük CO2 emisyonları üretiyor.

İsveç Mali Denetleme Kurumu Genel Müdürü Erik Thedéen ve İsveç Çevre Koruma Ajansı Genel Müdürü Björn Risinger tarafından yazılan mektup, kripto para madenciliğinin bazı yönlerinin son derece sorunlu olduğunu vurguladı.

Her iki yetkili de kripto para madenciliğinin sosyal faydaları hakkında sorular yöneltti. Mektup, piyasa değeri açısından dünyanın en iyi iki kripto para varlığı olan Bitcoin ve Ethereum örneğini verdi. 

Cambridge Üniversitesi ve Digiconomist tarafından yapılan bir tahmine göre, BTC ve ETH bir yılda İsveç’in tamamından neredeyse iki kat daha fazla elektrik tüketiyor .

Digiconomist, mevcut piyasa değerindeki kripto varlıkların atmosferde yılda 120 milyon tona kadar CO2 salınımına yol açtığını tahmin ediyor. 

Bu sayıyı daha iyi anlamak için uzun mesafeli uçuşlardan kaynaklanan emisyonlarla karşılaştırabiliriz. Havacılık endüstrisinin ICAO Karbon Emisyon Hesaplayıcısından alınan kendi verilerini kullanmak ve yüksek irtifa etkisini eklemek, bugün en büyük iki kripto para varlığından kaynaklanan emisyonların İsveç ve Tayland arasında 100 milyon gidiş-dönüş uçuşa eşit olduğunu gösteriyor.”

Mektubun ana hatlarıyla belirtilen ayrıntılara göre, birçok kripto para madenciliği firması, Çin’de dijital para madenciliği yasağı nedeniyle son aylarda İsveç’e taşındı. 

Bununla birlikte ülke, Bitcoin madenciliği için elektrik tüketiminde bir sıçrama da dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya.