Bitcoin HaberleriHaberler

İsveçli Yetkililer Uyuşturucu Satıcılarına 33 Bitcoin İade Etmek Zorunda Kaldı

İsveç devleti yakın zamanda, tutuklanmalarının ardından kripto paralarına el konulan hapisteki 3 uyuşturucu satıcısına 33 BTC’yi iade etmek zorunda kaldı.

İsveç Radyosu’nun paylaştığı bir rapora göre, uyuşturucu satıcıları 2019 baharında tutuklandığında, yasadışı satışlardan elde ettikleri karlar Bitcoin’de tutuluyordu ve o zamanlar yaklaşık 1,3 milyon İsveç Kronu (SEK) veya yaklaşık 138.000 dolar değerinde olan 36 BTC civarındaydı.

Nisan 2019’da başlayan kovuşturması sırasında, davadan sorumlu savcı Tove Kullberg, suçluların devlete olan borcunun yerel fiattaki bu 36 Bitcoinin değeri olduğunu söyleyerek hata yaptı. Uyuşturucu satıcıları Mayıs 2019‘da suçlu bulunarak bu suçlarından 6 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Bununla birlikte, uyuşturucu satıcıları için İsveç makamları ele geçirilen kriptoyu satmaya başladığında, Bitcoin fiyatı yaklaşık 10 kat arttı ve bu nedenle borçlarını ödemek için sadece 3 BTC‘nin satılması gerekiyordu. Bu da yetkililerin diğer 33 BTC’yi bu suçlulara iade etmek zorunda kaldığı anlamına geliyor.

Kullberg İsveç radyosuna verdiği bir röportajda, davasını farklı bir şekilde savunmuş olsaydı bu talihsiz olayın önlenebileceğini söyledi:

“ Bundan çıkarılması gereken ders, Bitcoin’deki değeri korumak, o sırada Bitcoin’in değeri ne olursa olsun, suçtan elde edilen kârın 36 Bitcoin olması gerektiğidir. “

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu