İsveç Merkez Bankasından Bitcoin Uyarısı!

İsveç Merkez Bankasından Bitcoin Uyarısı!

İsveç Merkez Bankası, Bitcoin’i ve diğer kripto para birimlerinin ticaretini pul koleksiyonu toplama ve satmayla kıyasladı. Merkez Bankası başkanının endişesi, dijital varlıkların finansal düzenleyicilerin veya hükümetin desteği olmadan daha fazla gelişemeyeceği yönündeydi. 

İsveç Merkez Bankası başkanı Stefan Ingves‘e göre, kripto para piyasası ve özellikle Bitcoin büyük bir kayıpla karşı karşıya kalacak. 

Ingves, bu iddiayı Stockholm’deki bir mali etkinlikte dile getirdi. Aynı zamanda, Bitcoin veya diğer kripto paralarla ticaret yaparak küçük bir servet kazanmanın mümkün olduğunu inkar etmiyor ancak bunu pul ticareti yapmaya benzetiyor.

Elon Musk gibi çeşitli girişimciler ve Cathie Wood gibi fon yöneticileri dijital varlık piyasasını destekliyor ancak aynı zamanda bazı düzenleyiciler ve merkez bankası yöneticileri kripto para piyasasını er ya da geç patlayacak bir balon olarak görüyor.

Bu yılın başlarında, İsveç Merkez Bankası başkanı, Bitcoin’in popülaritesi arttıkça büyük olasılıkla artan düzenlemelere tabi olacağını ifade etmişti.

Merkez Bankası başkanının açıklaması, dünya çapında birden fazla düzenleyicinin eylemleriyle doğrulandı. Daha önce, ABD SEC, kredi ürünlerini sunduğu için kripto para borsası Coinbase’i dava etmekle tehdit etmişti.

Dünyanın en büyük finansal düzenleyicileri, dijital varlık endüstrisinin hızlı gelişimi tarafından tehdit edildiğini hissetse de, El Salvador gibi bazı ülkeler, Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı haline getirerek kripto para birimi ödemelerinin uygulanmasını dört gözle bekliyorlar.