HaberlerKripto Para Haberleri

İsveç Merkez Bankası, E-krona Projesinin İkinci Aşaması İçin Finansal Piyasa Aktörlerini Davet Etti

İsveç'in merkez bankası Sveriges Riksbank, e-krona projesinin bir sonraki aşamasını finans sektöründen iki kuruluşun yardımıyla gerçekleştirecek. 

İsveç Merkez Bankası e-krona projesinin test aşaması için finans sektöründen iki kuruluşun desteğini alacak. Yaşanan bu gelişme harici ortaklarla iş birliğine gidildiğini gösteriyor.

E-krona’yı Test Etmek İçin Handelsbanken ve Tietoevry ile Çalışacak

Projenin test aşamasında ana görev gerçek piyasa kuruluşlarının katılımıyla “e-krona için teknik çözümü” denemek olacak.

Merkez bankası bunu başarmak için ülkenin en büyük bankacılık kurumlarından biri olan Handelsbanken’i ve dijital hizmetler yazılım şirketi Tietoevry’yi davet etti.

Cuma günü yayınlanan bir duyuruda şu açıklamalar yer aldı:

Dış aktörlerin test ortamına katılımcı olarak dahil edilmesi, Merkez bankasının katılımcıların mevcut sistemleri ile e-krona pilotu için teknik platform arasındaki entegrasyonu değerlendirmesini mümkün hale getirecektir.

E-krona projesinde test edilecek unsurlardan biri geliştirilen ödeme akışlarının yeni katılımcıların iç sistemleriyle entegrasyonu olacak.

Ortaklar, bankaların e-krona altyapısıyla nasıl etkileşime girebileceğini simüle edecekler. Yazılım şirketi Tietoevry ayrı bir basın bülteninde şu açıklamalarda bulundu:

Tietoevry, ticari para ve e-krona arasındaki değiştirilebilirlik sürecini geliştirecek ve test edecek. Bunun nasıl güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebileceğini analiz edecek.

Finlandiya merkezli şirket, bankalar ve ödeme sağlayıcılarından oluşan geniş bir müşteri tabanı sayesinde İskandinav finans ekosistemindeki benzersiz konuma sahip.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu