İsveç emekçi sendikası Tesla tesislerinde çöp toplanmasını durduracak

İsveç emekçi sendikası Tesla tesislerinde çöp toplanmasını durduracak

İsveç Ulaştırma Emekçileri Sendikası Çarşamba günü yaptığı açıklamada İsveç’teki Tesla (TSLA) tesislerinde atık toplamayı durduracağını duyurdu. Sendika, Tesla çalışanlarını desteklemek için “destek grevleri” başlatan bir dizi emek örgütüne katılıyor. Emelleri elektrikli araba üreticisine, çalışanları için bir toplu iş mukavelesi kabul etmesi için baskı yapmak.

Tesla, İskandinav ülkelerinde sendikaların ve kimi emeklilik fonlarının muhalefetiyle karşılaşıyor. Muhalefet, Tesla’nın İsveçli teknisyenlerin maaşlar ve başka istihdam şartlarını da içeren toplu müzakere talebini kabul etmemesinden kaynaklanıyor.

Bu muhalefetin bir sonucu olarak, ortalarında liman emekçileri, sürücüler, elektrikçiler, posta çalışanları ve paklık işçisinin de bulunduğu çeşitli kümeler, grevdeki teknisyenlerle dayanışma emeliyle Tesla için çalışmamayı tercih ediyor.

“Bu cins bir dayanak aksiyonu son derece enderdir. Artık İsveç toplu pazarlık sistemini ve İsveç işgücü piyasasının istikrarını savunmak için bu yola başvuruyoruz,” diyen İsveç Nakliyat Çalışanları Sendikası Lideri Tommy Wreeth kelamlarını şöyle sürdürdü

“Tesla, İsveç işgücü piyasasının standart uygulamalarını göz gerisi edemez.”

Sendika, Tesla’nın İsveçli sendika IF Metall ile toplu iş kontratı imzalamayı kabul etmemesi halinde grevin 24 Aralık’ta başlayacağını belirtiyor.

Tesla kısa bir mühlet evvel, İsveç mahkemesinin şirketin araç tescil plakalarını direkt üreticiden almasına müsaade veren evvelki bir kararı aksine çevirmesinin akabinde yasal bir maniyle karşılaştı. Sonuç olarak, dava ek inceleme ve tekrar kıymetlendirme için bir alt mahkemeye iade edildi.

Amerikalı araba üreticisi, teslimat sürecini engelleyen İsveçli posta çalışanlarını atlatmak hedefiyle araç tescil plakalarını direkt üreticiden almak için mahkemeden müsaade istemişti.

TSLA payları Çarşamba sabahı süreçlerin erken saatlerinde %0,82 oranında düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla detay için Koşullar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR