İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 10 Olay!

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 10 Olay!

Bitcoin (BTC) yeni yılda daha fazla hayal kırıklığına uğrayacak mı? Yoksa boğalar noel baba rallisini başlatacak mı? Kripto para piyasaları yılın son haftasında neler yaşayacak? İşte bu hafta kripto para fiyatlarını etkileyecek faktörler…

Bitcoin fiyatı hangi istikamette kırılacak?

Haftayı 16.750 doların biraz altında kapatan Bitcoin, 18 Aralık’ta yeni bir volatilite dalgası yaşamadan bitir. BTC yine konsolide olarak sıkıcı bir performans sergilemeye başladı. Ayrıyeten ABD enflasyon bilgileri ve FED yorumlarının yarattığı hareket kısa sürdü. FTX skandalı Kasım ayı başlarında patlak verdiğinden beri, Bitcoin neredeyse hiç fark edilebilir fiyat hareketi görmedi. Haftalık grafikte Fibonacci düzeltme düzeylerine bakan tahlil kaynağı Stockmoney Lizards, BTC paritesinin “kilit destekte” olduğunu öne sürdü. 16.800 dolar civarındaki alan kaybolmaya başlarsa, bir sonraki bölge 12.500 dolar civarındadır.

Bazı uzmanlar, mevcut döngü için en kötüsünün şimdi gelmediğini söyedi. Bunların ortasında, 10.000 dolar civarında bir düşük düzeye işaret eden Crypto Tony de var. Ayrıyeten bu hafta sonu bir Twitter mesaj dizisinde Tony şunları söyledi:

… 2023’te BTC’nin şu anda içinde bulunduğumuz aralığın alt hudutlarında bir taban modeli oluşturmaya başlamasını ve hacim takviyesinin 11.000 – 9.000 ABD Doları civarında olmasını bekliyorum… Teslim olup olmayacağımızı yavaş yavaş göreceğiz.

Analizler, kripto para düşüşünü öngörürken yeni ABD dataları geliyor

Enflasyon bilgileri ve Fed sonrası, bu hafta Bitcoin için daha az baskı olacak. Bununla birlikte, ABD üçüncü çeyrek GSYİH’2’nın büyüme beklentisi var . Bunun ikinci çeyrekte %0,9’luk bir gerileme gördükten sonra olumluya döneceği iddia ediliyor. Siyasetçilerin finansal tablonun vahim olduğunu inkar etme uğraşlarına karşın, 2. Çeyrek baskısında ABD teknik olarak resesyona girdiği için bu değerli.

Bununla birlikte, piyasa yatırımcısı Ajay Bagga’nın da belirttiği üzere, çok güçlü bir GSYİH geri dönüşü, Fed’e enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artırımlarını sürdürme yetkisi verecektir. Bu, kripto para da dahil olmak üzere tüm risk varlıkları için istenmeyen bir durumdur. Geçen hafta bir güncellemede, “ABD Atlanta Fed ABD GDPNow model varsayımı, 2022’nin dördüncü çeyreğinde gerçek ABD GSYİH büyümesi (mevsimsellikten arındırılmış yıllık oran) için 6 Aralık’taki %3,4’ten 9 Aralık’ta %3,2’ye düştü,” diye yazdı. Ticaret firması QCP Capital, 17 Aralık’taki son piyasa güncellemesinde PCE tesirine dikkat çekti ve şunları yazı:

Fed sayesinde, şu anda ticaret yaptığımız şey ne olursa olsun, yalnızca enflasyon (ve ücret) baskılarının ticaretini yapıyoruz. Tekrar de QCP’nin riskli varlık piyasaları için bir ikaz gerekiyor. Yakın gelecekte kripto para dahil herkes için bir düşüş geliyor.

Kripto para piyasalarında Binance telaşı devam ediyor

Binance’in, rezerv ispatı teşebbüsleri ikna dici olmadı. Bunula birlikte, hem medyadan hem de kullanıcılardan gelen reaksiyonla karşılaştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, son olaylar ortasında Binance’in denetçisinin borsanın finansal vaatleriyle ilgili tamamlayıcı bulgularını silmesi de yer alıyor. Bununla birlikte, kendisine Dirty Bubble Media ismini veren bir kuruluş yaptığı açıklamada şunları paylaştı:

…Bu bulgular, Forbes ve Reuters tarafından Binance.US’nin düzenleyicileri ve müşterileri kandırmak için tasarlanmış zekice bir numara olduğunu gösteren evvelki raporlarla düzgün bir formda örtüşüyor. Lakin, FTX’in çöküşüyle birlikte herkes kripto sanayisine daha yakından bakıyor. Binance’in düzenleyici maddelerden daha uzun mühlet kaçabileceklerinden şüpheliyiz.

Yine de Binance, BTC fiyatını tetikleyen en büyük potansiyellerden biri olmaya devam ediyor. Ryan Selkis de Binance ile ilgili bir paylaşımda bulundu ve şunları söyledi:

Mevduatlar üzerindeki gerilim testinden yanayım ve bu kadar yüksek hacim yüzdesinin tek bir borsadan geçmesinin makûs olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten kimi tenkitlerin tonunu da sevmiyorum.

Madenci rekabeti artıyor

Yaklaşık 18 aydaki en büyük düşüşün akabinde, Bitcoin’in ağ zorluğu bu hafta yine yükselmeye başlayacak. Bunun, FTX’in BTC’yi %25’e kadar düşürmesinden bu yana geçen haftalarda değerli bir karışıklık yaşayan madenciler için sonuçları var. Kârların daralmasıyla, madencilerin öbür bir büyük teslimiyet olayının daha olacağı ve faaliyetlerinden toplu olarak çekilecekleri konusunda kaygılar ortaya çıkmaya başladı. Fakat herkes birebir fikirde değil: Dataların en son yorumları, iklime ahenk sağlamanın büyük çoğunluğunun zati gerçekleştiği sonucuna yol açtı.

Zorlukla tekrar yükseliş nedeniyle, bu teori geçerli bir müşahede olmaya devam ediyor. Zira artan zorluk, bir geri çekilmeden fazla madenciler ortasında daha keskin bir rekabet manasına geliyor. Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan alınan bilgiler ayrıyeten, madencilerin BTC varlıklarındaki 30 günlük düşüşün, soğuk satışlar olarak geri döndüğünü gösteriyor. Bununla birlikte madencilerin BTC arzındaki genel hissesini tahlil eden gazeteci Colin Wu, pozisyonlarının çok da kıymetli olmadığını söyledi.

Kripto para hassaslığının 2022’nin en düşük düzeylerine ineceği iddia ediliyor

FTX ve artık de Binance sayesinde, toplumsal medyada bariz bir panik duygusu hakim. Bununla birlikte, Kripto Kaygı ve Açgözlülük Endeksi beklenenden değerli ölçüde daha uygun performans gösteriyor. Ayrıyeten hala en düşük “aşırı açgözlülük” düzeyinin üzerinde duruyor. 29/100’de, Endeksin ruh halinden biraz kopuk olduğu bile söylenebilir. Lakin Crypto Tony için bu kısa ömürlü olacak. Böylece Endeks 2023’te bu yılın en düşük düzeyi olan 6/100’e geri dönecek. Tony mevzu ile ilgili şunları söyledi:

Aşırı kaygı içinde olduğumuzda, âlâ bir alım bölgesi olarak görülüyor. Çok açgözlülük içindeysek, bu bir satış bölgesidir. İnsan psikolojisinden yola çıkarak, ” yorumların bir kısmı açıklandı. Haziran ayında 6’ya ulaştık ‼️ Bunu gelecek yıl tekrar ziyaret etmemizi bekliyorum. Fear & Greed, Kasım ayının sonunda “aşırı korku”dan çıktı ve şimdi geri dönmedi.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra bu hafta takip edilmesi gereken değerli olaylar şu biçimde:

 • 19 Aralık Pazartesi
  Sam Bankman-Fried’in ABD’ye iadesine itiraz etme kararını geri alalabilir.
 • 22 Aralık Perşembe
  TCMB faiz oranı kararlarını açıklayacak (Saat 14.00)
  ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) TSİ 16.30′)’da açıklanacak. Beklenti yüzde 2,9
  ABD işsizlik haklarından yararlanma müracaatları (TSİ 16.30) açıklanacak. Beklenti 225 bin
 • 23 Aralık Cuma
  ABD Ferdî Tüketim Harcamaları (TSİ 16.30)

Kaynak: Kripto Koin