İsrailli Politikacılar Dijital Şekel’in Sınırlarını ve Risklerini Test Ediyor

İsrailli Politikacılar Dijital Şekel’in Sınırlarını ve Risklerini Test Ediyor

İsrail‘deki politika yapıcıların, merkez bankası destekli bir dijital para birimi “şekel” (CBDC) geliştirme yolunda geri kalmama arayışında, ulusal bir dijital para biriminin risklerini ve sınırlarını belirlemek için paydaşların görüşlerini test ettiği bildirildi.

İsrail Bankası‘nın dijital projesinin başkanı Yoav Soffer, Bloomberg tarafından bildirildiği üzere girişimi duyurdu. Dijital şekel hala geliştirme aşamasında olmasına ve lansman için belirli bir tarih belirlenmemiş olmasına rağmen, paydaşların görüşlerini bilmenin devam eden bir süreç olduğunu kaydetti.

Dijital para biriminin piyasaya sürülmesiyle ilgili bazı zorlukların, para biriminin bankacılık sistemi üzerindeki etkisini değerlendirmek ve belirtecin maliyetini belirlemek olduğunu da sözlerine ekledi.

Ethereum Ağı Üzerine İnşa Edilen Şekel

Önerilen dijital şekel, CryptoPotato’nun yakın zamanda ana hatlarıyla belirttiği gibi, Ethereum ağı üzerine inşa ediliyor. Soffer‘a göre, proje kapsamlı denemelerden geçti ve ekip daha ileri teknik çalışmalar üzerinde çalışıyor.

Soffer; “Şu anda hem finans hem de insan açısından dijital şekel projesine ayrılan kaynakları artırıyoruz. Dijital bir şekel, ödeme endüstrisinde rekabeti ve yeniliği artırma konusunda büyük bir potansiyele sahip.” dedi.

İsrail Bankası’nın dijital bir şekel olasılığını keşfetmeye yönelik son zamanlardaki ortak çabası, 2018’deki daha önceki bir girişimin ardından geldi. Merkez bankası tarafından kurulan ekip, o sırada dijital bir token oluşturulmasına karşı tavsiyede bulunmuştu. Bununla birlikte, dünyanın en iyi ekonomileri aktif olarak para birimlerinin dijital versiyonlarını takip ederken, İsrail Merkez Bankası umutlarına bir kez daha dönüp bakıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Bu Kış Boğa Koşusu Görür mü?

Bazı Merkez Bankaları CBDC’leri Zaten Başlattı

Bahamalar ve Nijerya gibi birkaç ülke, para birimlerinin dijital versiyonlarını zaten piyasaya sürdü. Bu, CBDC’nin merkez bankaları tarafından benimsenmesinin, ülkeler teknolojinin potansiyellerini fark ettiği için kaçınılmaz olduğunu açıklayan Bank of America Corp. uzmanlarının görüşleriyle uyumlu.

Çin ayrıca CBDC’si açısından oldukça gelişmiş bir ülke olarak kabul ediliyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi, yerel halkla birden fazla test başlattı; android ve iOS kullanıcıları için dijital yuan cüzdan uygulamaları yayınladı.