İspanya Önümüzdeki Ay Bitcoin Reklamlarını Düzenlemeye Başlayacak

İspanya Önümüzdeki Ay Bitcoin Reklamlarını Düzenlemeye Başlayacak

Neredeyse bir yıllık analizden sonra, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin reklamları önümüzdeki ay İspanya‘da resmi olarak düzenlenecek.

Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) taslağının Aralık ayında devlet konseyi tarafından onaylanmasının ardından, yönetmeliğin 17 Ocak Pazartesi günü tamamıyla yayınlanması bekleniyordu.

Yerel bir İspanyol medya kuruluşu olan La Información‘un kaynaklarına göre, reklam standartlarını içeren belge bu hafta yayınlanabilir ve yasaların bir ay içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Özellikle, 22 Aralık’ta tartışılan ve şu anda nihai incelemelerden geçmekte olan girişim, İspanyol hükümetinin değerlendirmelere ilişkin sonuçları sağlamasıyla birlikte, birkaç gündür zaten çalışıyor.

Kripto reklamları için katı düzenleyici gözetim

Nisan 2021’deki ilk kamu istişaresinden bu yana değiştirilen düzenlemelerin, reklamcılığı düzenlemek için tanımlanmış bir hedefi var. Her halükarda, hangi reklamların CNMV tarafından onaylanması gerektiğini ve hangi reklamların diğer finansal ürünlerin tanıtımı için önceden belirlenmiş bir dizi koşulu izlemesi gerektiğini açıklığa kavuşturması beklenmektedir.

Genel halka yönelik kripto para birimleri için büyük reklamlar, diğer şeylerin yanı sıra Avrupa Komisyonu tarafından en katı düzenleyici gözetime tabi olacaktır. Duyuruların geri kalanı, CNMV de onları denetleyeceği için düzenlemeden muaf tutulmayacaktır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tonga Krallığı, Tsunami Sonrası Yaralarını Sarmaya Çalışırken, Kripto Bağışlarını Kabul Ediyor

Düzenlemeler, kripto para reklamcılığının şeffaf, dengeli, önyargısız ve yanıltıcı olmamasının yanı sıra “doğasına, karmaşıklığına ve kullanılan medyanın özelliklerine uygun bir şekilde doğru, yeterli ve güncel” olmasını şart koşuyor.

İspanya’da kripto paranın benimsenmesi artıyor

Özellikle, İspanya’da Bitcoin mevzuatı açısından birçok cephede ilerleme kaydediliyor. Kripto para birimi borsaları ve saklama platformlarındaki sıkı yasalara rağmen, kripto para ekonomisi gelişmeye ve yeni alanlara yayılmaya devam ediyor.

Ülke kısa süre önce, şu anda bu cihazların çoğuna sahip Avrupa ülkesi olan çeşitli İspanyol eyaletlerinde 100 BTC ATM‘sinin daha kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

Bu, İspanya’nın aktif kripto para ATM’lerinin sayısında Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanan dünyadaki ilk ülke olan El Salvador‘u geçmesini sağlayacak.