HaberlerKripto Para Haberleri

İspanya, Kripto Para Borsaları İçin Düzenlemeleri Sıkılaştırıyor

Önümüzdeki birkaç gün içinde, İspanya Merkez Bankası’nın ülke içinde faaliyet gösteren kripto para birimi borsaları için yeni düzenleyici gereklilikleri açıklaması bekleniyor.

Ülkede tüm gözler merkez bankası tarafından yapılacak olan açıklamalara çevrildi. Kripto para borsaları ve dijital para saklama hizmetleri sunan firmalar için sıkı düzenlemelerin gelebileceği yönünde iddialar bulunuyor.

10/2020 Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun’da belirtilen mevzuata göre , “güvene dayalı para birimi ve elektronik cüzdanların muhafazası için sanal para birimi değişim hizmetleri sağlayıcılarının” kayıt sürecini başlatması gerekiyor.

Bu yasayı takiben, İspanyol hükümeti, kayıtların yasalara uygun olması için zaman sınırlamalarını tanımlayan 7/2021 Kraliyet Kararnamesi’ni yayınladı.

Düzenlemelerin amacının kripto para borsalarının ve saklama platformlarının “terörizmi önleme mekanizmalarını geliştirmek ve gerçek hak sahipleri hakkındaki bilgilerin erişilebilirliğini artırmak” olduğu belirtiliyor.

Kripto para kullanarak hizmet sunan şirketler, Ekim ayından sonra 29 Ocak 2022’ye kadar kayıt olabilecekler. Gereklilikleri karşılayamayan firmaları ise büyük cezalar bekliyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu