IRS, Bu Yıl Kriptoda 3.5 Milyar Dolar Ele Geçirdi

IRS, Bu Yıl Kriptoda 3.5 Milyar Dolar Ele Geçirdi

En son IRS cezai soruşturma raporuna göre, 3,5 milyar dolar değerinde kripto para birimi geçtiğimiz yıl vergi idaresi tarafından el konulan varlıkların %93‘ünü temsil ediyor.

Vergi tahsilat kurumu, önümüzdeki yıl vergi dolandırıcılığı ve diğer suçlardan milyarlarca kriptoyu daha ele geçirebileceğine inanıyor.

IRS Suç Soruşturma Şefi Jim Lee, “22 mali yılına girerken kripto para ele geçirme eğiliminin devam etmesini bekliyorum” dedi.

Bu kripto paralara çeşitli suçlar sonucunda el konuldu. Bunlara vergi ve elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve yasadışı uyuşturucu madde dağıtımı dahildir. Sonuncusu ise Darknet İpek Yolu’ndan ele geçirilen 1 milyar dolarla bağlantılı.

Bunlar arasında zimmete para geçirme de var. Bu, kripto para birimini kullanarak şirketten 10 milyon dolar aktaran eski bir Microsoft Corp. yazılım geliştiricisini de kapsıyor.

Bu son dava, Suç Soruşturma Birimi için ilginç bir çaba oldu. Suçlu tarafı gözetlemek için yüksek teknoloji kullanılması gerekiyordu.

Bu nedenle Lee “karmaşık siber-finansal suç planlarını çözmek için kripto para birimi, blok zinciri ve açık kaynaklı istihbarat (OSINT) teknolojilerinin eğitimine ve konuşlandırılmasına öncelik verdi” dedi.

Gelecek yıl, bu çabaları daha da ilerletmek için Kuzey Virginia’da bir Gelişmiş İşbirliği ve Veri Merkezi de açılıyor. Başkan Joe Biden’ın bu hafta başlarında yasalaştırdığı altyapı yasası, IRS’ye kripto para işlemlerini izlemesi için daha fazla güç veriyor.