HaberlerKripto Para Haberleri

İrlanda Merkez Bankası Yetkilileri Kripto Paraların Büyümesinden Endişe Duyduklarını Söyledi

İrlanda merkez bankasının üst düzey yetkililerinden biri olan Derville Rowland kripto paraların spekülatif ve düzenlenmemiş bir yatırım aracı olduğunu düşünüyor.

İrlanda merkez bankasının üst düzey yetkililerinden biri olan Derville Rowland, kripto para birimlerinin her geçen gün artan popülaritesine karşı düzenleme önerilerinde bulundu. Rowland, Bitcoin gibi kripto paralardaki patlamanı endişe verici olduğunu söyledi.

Rowland, fon endüstrisi için düzenlemelerin hazırlanmasına yardımcı olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin yatırım yönetimi daimi komitesinin başkanlığını devralacak.

Düzenleyiciler Bitcoin’e Karşı

İrlanda Merkez Bankasının dijital para birimlerine yönelik yorumları, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey tarafından kripto paralara yapılan sert eleştirilerden sonra geldi.

Andrew Bailey , kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını söyledi ve yatırımcıları ‘sadece tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın’ diyerek uyardı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda‘da geçen hafta kripto para piyasasının ‘son derece yüksek’ oynaklığı konusundaki endişelerini dile getirmişti.

Ek olarak JPMorgan Chase başkanı Jamie Dimon yakın zamanda insanlara Bitcoin’den uzak durmalarını tavsiye etti. Ancak bankası, zengin müşterilere kripto para yatırım hizmetleri sunmaya devam ediyor.

Dimon yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“İnsanlara kişisel tavsiyem, ondan uzak durmaktır. Bu, müşterilerin istemediği anlamına gelmez. Bu, bir işi nasıl yürütmeniz gerektiğine bağlıdır. Örneğin, ben marihuana içmiyorum ama bunu ulusal olarak yasal hale getirirseniz, kullanılmasında sakınca olmaz.”

Her ne kadar olumsuz söylemler olsa da Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son aylarda kurumlar tarafından yaygın bir şekilde benimsenmiştir. Bitcoin en yüksek değerinin yüzde 40‘ından fazlasını kaybetmesine rağmen trilyon dolarlık piyasa haftalardır düzeltmelere tanık oluyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu