HaberlerKripto Para Haberleri

İranlı Fintech Şirketleri Kripto Para Kısıtlamaları Konusunda Uyardı

İran'da kripto para girişimlerini engellemeye yönelik hareketler fintech şirketleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Girişimler, hükümetin İran’daki kripto para borsalarının operasyonlarını engelleme hareketine karşı çıktı. İranlı fintech şirketleri kripto para ticaretinin yasa dışı olmadığını vurguladı.

Firmalar, kanun koyucuları ve düzenleyicileri, kripto para transferlerinden yararlanmaya devam etmesine izin verecek kurallar geliştirmeye çağırdı.

İranlı Fintech Şirketleri Kripto Para Ticaretinin Yasak Olmadığında Israr Ediyor

Tahran’daki çeşitli yetkililer tarafından yapılan son açıklamalar, sektörde çalışan şirketleri temsil eden İran Fintech Derneği’nin (IFA) yanıt vermesine yol açtı. 

Dernek, parlamento başkanı Mohammad Baqer Qalibaf ve Merkez Bankası Başkanı Abdolnasser Hemmati’ye gönderdikleri bir mektupta şunları söyledi:

Kısıtlayıcı önlemlere başvurmak en basitidir, ancak soruna en iyi yanıt değildir. Bunu yapmak, ülkeyi potansiyel fırsatlardan mahrum eder ve yer altı ticareti için zemin oluşturur.

Kripto para birimlerine artan ilginin ortasında, İran Merkez Bankası ( CBI ) bu ayın başlarında sınırsız kripto para ticaretine karşı bir uyarı yayınladı. Bunun yanında İranlılara İslam Cumhuriyeti dışında basılan madeni paralarla işlem yapma yasağını hatırlattı. 

Daha sonra Meclis liderliği, mali düzenleyicileri konunun tartışmalı yönleriyle ilgilenmek için ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemeye çağırdı.

İran Fintech Derneği “Kripto para borsalarının çalışmasını engelleyen hiçbir düzenleme yok” diyor. “Hükümet düzenlemelerde yalnızca mal ve hizmet satın almak için kripto para birimlerinin kullanılmasını yasaklıyor.

Kuruluş, devlet kurumlarına hitaben yaptığı konuşmada, yatırımcılar ortaya çıkan risklerden sorumlu olsa da, kripto para ticaretinin yasadışı olmadığına dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu