İran’ın Önümüzdeki Ay Bitcoin Madencilik Yasağını Kaldırması Bekleniyor

İran’ın Önümüzdeki Ay Bitcoin Madencilik Yasağını Kaldırması Bekleniyor

İran, birkaç ay önce Bitcoin madenciliğine geçici bir süre yasak koymuştu. Yerel İngiliz medyası Financial Tribune, İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi’nin devlete ait ISNA’ya yasağın 22 Eylül’de kaldırılacağını söylediğini bildirdi.

4 aylık yasak uygulanmıştı

İran, Mayıs ayında dört aylık yasağı uyguladı ve tüm lisanslı kripto para madencilerini, ülke elektrik kesintileri yaşamaya devam ederken faaliyeti durdurmaya çağırdı.

Geçen ay Iran News Wire, bazı İranlıların elektrik kesintilerini protesto etmek için Tahran da dahil olmak üzere birçok şehirde sokaklara döküldüğünü bildirdi.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre, İran yasağı uygulamadan önce Nisan ayında küresel Bitcoin madenciliği ortalama hash oranının %4,64‘ünü aldı .

Bu arada, ülkenin vergi dairesi kripto para borsalarını yasallaştırmaya çalışıyor. Yerel medya kuruluşu Eghtesad News’in bu ayın başlarında bildirdiğine göre, İran Ulusal Vergi Dairesi borsalardan daha iyi vergi toplamak için dijital varlık borsalarını yasallaştırmayı önerdi.