İran Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Yakında Tanıtacak

İran Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Yakında Tanıtacak

2018 yılında, İran Merkez Bankası (CBI), merkez bankasının ödeme ve otomasyon hizmetleriyle ilgili bir yürütme kolu olan Bilişim Hizmetleri Şirketi’ne bir CBDC inşa etmesi için talimat verdiğinde, İran para birimini dijitalleştirme yolculuğuna başladı.

Yerel medya kuruluşu Ilna, Ocak ayında CBI Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehran Moharamian‘ın CBDC gelişiminin yakında başlamasının beklendiğini söylediğini bildirdi. Ancak, pilot için kesin bir tarih verilmedi.

Ülkenin CBDC’sinin Linux Vakfı tarafından barındırılan Hyperledger Fabric protokolü ile geliştirildiğine dair raporlar var; ancak bu raporlar ne Hyperledger ne de merkez bankası tarafından doğrulanmadı.

Exchange Iran (EXIR) adlı yerel bir kripto para borsasının CEO’su Ehsan Ghazizadeh; “İran Merkez Bankası’nın dijital para birimi hakkında özel bir teknik veri yok” dedi. Hükümetin şimdiye kadar altyapı, potansiyel denetçiler, resmi beyaz sayfa ve/veya ihraççıların sayısı hakkında kimseyi bilgilendirmediğini de sözlerine ekledi.

Ghazizadeh, hükümetin hedef kitlesi ve pazarının hala doğrulanmadığını ve CBDC’nin kamu kullanımına nasıl sunulacağının net olmadığını söyledi. “Konuyla ilgili bilgimiz aslında genel; ancak pilot versiyonun gerçekleşmesi bir yıldan fazla sürebilir. Gün yaklaştıkça daha fazla bilgi verilecektir.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: NBA ürün tasarımcısı, dünyadaki açlığın sona ermesine yardımcı olmak için blok zinciri teknolojisini kullanıyor

İran kripto dostu, ancak enerji endişeleri ilerlemeyi engelliyor

Asya ülkesi, ülkeyi felç eden mali yükü azaltmak için Bitcoin (BTC) madenciliğini yasallaştıran ilk ülkelerden biriydi. Ancak tarihi kuraklıklar ve ağır yaptırımlar nedeniyle kesintiler devam ederken, hükümete madencilik faaliyetlerini geçici olarak durdurmaktan başka çare kalmadı.

Milletvekili Mostafa Rajabi Mashhadi, “Enerji Bakanlığı, lisanslı kripto çiftliklerinin güç kaynaklarının kesilmesi, daha az riskli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve tüketimin sıkı denetimi dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için geçen aydan beri önlemler uyguluyor” dedi.