HaberlerKripto Para Haberleri

İran, 30 Kripto Para Madenciliği Merkezine Lisans Verdi

İranlı yetkililer şimdiye kadar kripto para madenciliği için 30 tesise yetki verdi.

İran’daki kripto para madenciliği çiftlikleri, Tahran Eyaleti de dahil olmak üzere çeşitli bölgelere yayıldı. Hükümet, ülkedeki yasadışı madencilere yönelik bir baskının tam ortasında verileri yayınladı.

Yetkili Maden İşletmelerinin Üçte Biri İki İlde Bulunuyor

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, 30 kripto para madenciliği merkezine lisans verdiğini açıkladı. Bu madencilik çiftliklerinden biri, ülkenin başkenti olan Tahran’da bulunuyor.

Tahran’ın doğusundaki idari bölge olan Semnan Eyaleti, altı kripto çiftliği ile en fazla sayıda lisanslı tesise ev sahipliği yapıyor. Semnan’ı dört tesisle Alborz Eyaleti takip ediyor. Ardından Mazandaran ve Zencan eyaletleri geliyor.

Bakanlık ek olarak, 305‘i Zencan Eyaleti’nde olmak üzere, İslam Cumhuriyeti genelinde yeni sanayi birimleri için 2.579 kuruluş izni verdi.

İran, kripto para madenciliğini iki yıl önce yasal bir faaliyet olarak kabul etti. Hükümet, sektöre dahil olmak isteyen kuruluşlar için bir lisans rejimi getirdi.

Yayınlanan bir rapora göre, 2020‘nin yaz aylarında 14 Bitcoin madenciliği çiftliğinin bu tür lisanslar altında faaliyet gösterdiği belirtildi.

Yüksek kripto para fiyatları ve düşük enerji maliyetleri kripto madenciliğini İran’da cazip bir iş haline getirdi. Mayıs ayında yetkililer, güç tüketiminin yoğun olduğu saatlerde lisanslı kripto para madencilerinin elektriğini keseceklerini söylediler. 

Hükümet tahminlerine göre, yetkili maden tesisleri her gün yaklaşık 300 megavat elektrik kullanıyor. Bunun son derece yüksek bir enerji tüketimi olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu