İran, kışın enerji tasarrufu sağlamak için kripto madenciliğini durdurdu

İran, kışın enerji tasarrufu sağlamak için kripto madenciliğini durdurdu

İran’ın kış aylarında artan enerji tüketiminin ortasında, yerel enerji yetkilileri kripto para madenciliği merkezlerinin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Iran Grid Management Company (Tavanir) yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, İran’ın azalan sıcaklıklarda enerji santrallerinde sıvı yakıt tüketimini azaltmak için kripto madenciliği merkezlerini tekrar kapattığını duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti Yayıncılığının (IRIB) 25 Aralık’ta bildirdiğine göre Mashhadi, İranlı yetkililerin geçen ay enerji tüketimini azaltmak için bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.

Mashhadi “Enerji Bakanlığı, geçen aydan bu yana, lisanslı kripto çiftliklerinin güç kaynağının kesilmesi, daha az riskli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve tüketimin sıkı denetimi dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için önlemler uyguluyor” dedi.

Yürütme, ülkede enerji tasarrufunun önemini vurgulayarak vatandaşları da elektrik ve gaz tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çağırdı. Yerel raporlara göre İran’da tüketilen yakıtın %70‘i binaları ısıtmak için kullanılıyor. Yeni enerji tasarrufu önlemlerinin enerji tüketimini en az %40 oranında azaltması bekleniyor.

Yetkili kripto madenciliği operatörlerine kısıtlamalar uygularken, İran hükümeti ayrıca yasadışı kripto madencileriyle mücadele etmek için çalışıyor. Kasım ayının sonlarında, yerel enerji yetkilileri, endüstri düzenlemeleri oluşturulduğundan beri yasadışı kripto madenciliği için kullanılan toplam 222.000 madencilik cihazına el koyduklarını açıkladı.

İran, küresel Bitcoin ( BTC ) hash oranının tahmini olarak %4,5 ila %7‘sini oluşturan dünyanın en büyük kripto madenciliği ülkelerinden biridir. Ülke daha önce, yüksek sıcaklıklar nedeniyle tarihsel olarak güç talebinin en yüksek olduğu dönemlere atıfta bulunarak, yaz aylarında kripto madenciliğine geçici bir genel yasak koydu