Faydalı BilgilerHaberler

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

Kripto paralar kadar olmasa da son dönemlerde adını sıkça duyuran Internet of Things nedir? Bir göz atın.

Internet of Things tüm elektronik cihazları internet ile birbirine bağlamak olarak tanımlanabilir. Bu nesneler bir tablet ya da buzdolabı olabilir.

Bu nesnelere jet motoru ve petrol arama makineleri gibi gelişmiş cihazları da ekleyebilirsiniz. Şu an dünya genelinde 30 milyardan fazla cihaz mevcut. 7.5 milyarı aşkın insan nüfusunu hesaba katarsak kişi başına 4 cihaz düşüyor.

Cihazların artış sayısı elbette dünyadaki insan sayısının artış hızına göre kat kat fazla. Bu sebeple oranın her geçen gün artacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu artış hızı o kadar büyük ki bunun üzerine faaliyete geçirilen kripto para birimleri bile mevcut. Örneğin; IOTA, “machine economy” temelleri üzerine kurulmuş, merkezi olmayan, bütün dataların ve bilgilerin “decentralised” bir şekilde bütün dünya tarafından aynı anda ulaşılabileceği bir gelecek öngörüyor.

Geniş bantlı internet tüm dünya genelinde yaygın hale gelirken cihazların birbirlerine bağlanma ücreti ve süresi de kısalıyor.  Teknolojideki hızlı gelişim internet verimini de büyük ölçüde arttırıyor.

Cihazlar wi-fi olma özelliğini gösterirken ayrıca pek çok sensörü de üzerlerinde bulunduruyorlar. Bütün bu faktörler de Internet of Things (IoT) için muhteşem bir altyapı oluşturuyor.

Internet of Things İnsanları Nasıl Etkileyecek?

IoT insanlara yepyeni ufuklar açacak diyebiliriz. Her nesnenin birbirine bağlanabildiğini hayal edin. Harika olurdu öyle değil mi?

Örnek verecek olursak; önemli bir iş görüşmesine gittiğinizde arabanızın saatini ayarlayabilir ve görüşme bitiminde bulunduğunuz konuma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ek olarak çay makinenize talimat göndererek uyandığınızda çayınızın hazır olmasını mümkün hale getirebilirsiniz.

Bunlar,  IoT‘nin bizim hayatımıza yapacağı küçük dokunuşlar olarak gösterilebilir. Ancak büyük resme baktığımızda dünyadaki verimi inanılmaz bir seviyeye taşıyacaktır.

Havalimanlarındaki bekleme süresi minimuma indirgenecek, rüzgar türbinleri birbirleri ile datalar sayesinde konuşup rüzgar yönüne göre optimum pozisyonlarını belirleyecek ve enerji verimini arttıracak.

Bu sistemin kullanım alanlarını bir de merkezi olmayan Blok zinciri teknolojisi ile birlikte düşündüğümüz zaman bilgiye ulaşma hızının nasıl bir hal alacağını tahmin etmek zihnimizi epey zorluyor.

Internet of Things’e dair somut adımlar atılmaya başlandı. İlerleyen senelerde tek bir dokunuş ile bütün gününüzü pratik bir şekilde geçirmeniz mümkün olabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu