Intel, verimli Bitcoin madenciliği için 2. nesil Bonanza Mine çipini tanıttı

Intel, verimli Bitcoin madenciliği için 2. nesil Bonanza Mine çipini tanıttı

Bilgisayar çipi üretim devi Intel Corporation, nihai hedefi Bitcoin ( BTC ) madencilik verimliliğini  artırmak olan yüksek performanslı madencilik çipinin ayrıntılarını paylaştı.

Intel, elektronik ve çip üretim endüstrisine adanmış bir konferans olan IEEE Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı (ISSCC) 2022 sırasında ikinci nesil BTC madenciliği kurulumunu açıkladı.

Şirkete göre, Bonanza madeni (BMZ2), saniyede 40 Terahash (40 TH/s) performans sunabilen, ultra düşük voltajlı, enerji verimli bir Bitcoin madenciliği ASIC’idir.

Intel’in Bonanza kurulumu. Kaynak: 2022 IEEE

Intel’in “yüksek performanslı Bitcoin Madenciliği” ile ilgili patenti, toplam güç tüketimini yaklaşık %15 oranında azaltmayı öneren Kasım 2018‘e dayanıyor. 

Intel temsilcileri, o sırada Bitmain, MicroBT ve Nvidia dahil olmak üzere diğer devlere karşı rekabet etme konusunda güven gösterdi.

Şirket, Intel Laboratuvarlarında yapılan çalışmalarından başlayarak birkaç yıl boyunca SHA 256 optimize edilmiş ASIC’ler etrafında tasarım çalışması yaptı.

BMZ2 yongalarının, 1. nesil madencilik yongası BMZ1’e benzer bir mimariyi izlemesi bekleniyor; burada 3600W’lık bir madenci tarafından desteklenen 300’den fazla yonga, dengeli bir ortamda 40TH/s’ye kadar performans sunmak için birlikte çalışıyor.

Intel’in yeni nesil BTC madencisi, terahash (J/Th) başına 56,97 joule’luk düşük bir enerji tüketimi kaydederek ve 2.293 W güç çekerek 40,4 TH/s’lik dengeli bir performans sunabilecek.

Bitmain’in donanımıyla karşılaştırıldığında, Antminer S19j ASIC Bitcoin madencisi, oda sıcaklığında 90 TH/s’ye kadar iletim için 3.100 Watt tüketir ve 34.5 J/Th verimlilik sağlar.

Ek olarak, donanım, çeşitli madencilik verimliliği derecelerinde enerji-maliyet oranını optimize etmek için yüksek performans ve güç tasarrufu modlarında çalışma seçeneğine de sahip olacak.