İngiltere’de Monero Kraken Listelerinden Çıkıyor

İngiltere’de Monero Kraken Listelerinden Çıkıyor

Kraken Monero’yu Silip Geçecek

Reddit kullanıcıları tarafından alıntılanan bir e-postada, işlem hacmine göre dünyanın sekizinci en büyük kripto para borsası Kraken, Monero‘yu (XMR) Birleşik Krallık’taki düzenlemelere uygun olarak listeden çıkaracağını duyurdu. Platform, tüm XMR alım satım faaliyetlerini durduracak, XMR cüzdanlarını yalnızca geri çekilecek şekilde ayarlayacak ve 26 Kasım’dan sonra mevcut XMR marj pozisyonlarını zorla tasfiye edecek.

Gelişmiş kriptografi aracılığıyla, Monero gibi gizlilik madeni paraları, katılımcıların işlemleri blok zincirinde göründüğünde halka açık cüzdan adreslerini ve ödeme tutarlarını gizler ve mevcut teknoloji bağlamında Chainalytics gibi adli kuruluşların işlem yapanların kimliklerini dijital olarak izlemesini imkansız hale getirir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Landmark Monero Madencilik Davası Japonya Yüksek Mahkemesine Gidiyor

XMR gibi gizlilik odaklı kripto paraların geliştirilmesi tartışmalı bir konu oldu. Destekleyenler, bireylerin halka açık cüzdan adreslerinin ve işlemlerinin, borsalarda depolanan müşterinizi tanıyın bilgileriyle karşılaştırılamayacağını bilerek, Bitcoin (BTC) gibi evrensel olarak görüntülenebilir defterlere sahip kriptolardan daha fazla kişisel gizlilik sağladıklarını iddia ediyorlar; ancak eleştirmenler, gizlilik madeni paralarının izlenemez doğasının, uyuşturucu kaçakçılığı, vergi kaçakçılığı veya kara para aklama operasyonlarında kullanım gibi suçlular tarafından benimsenmelerini ideal hale getirdiğini söylüyor.

Sonuç olarak, gizlilik madeni paraları, dünya çapındaki kripto para birimi borsalarından inceleme ile karşı karşıya. Geçen yıl Coinbase, düzenleyici endişeleri öne sürerek XMR’yi listelemeyi reddetti. Ocak ayının başlarında Bittrex, XMR’nin yanı sıra önde gelen gizlilik kripto paraları Zcash (ZEC) ve Dash‘i listeden çıkardı. XMR’nin eski bakıcısı Riccardo Spagni, Güney Afrika hükümetinin talebi üzerine, 2009 ile 2011 yılları arasında bu ülkede dolandırıcılık suçları iddiasıyla Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklandı. O zamandan beri gözaltından serbest bırakıldı, ancak mahkeme işlemleri devam ediyor.

Merkezi finansal kurumlardan ve idari organlardan mahremiyet madeni paralarına karşı artan tepkiye rağmen, kripto para birimi kullanıcıları arasında çekiş kazanmaya devam ettiler. CoinGecko’ya göre, tüm gizlilik koinlerinin toplam piyasa değeri şu anda yaklaşık 15 milyar dolar.