İngiltere’de Kripto Yatırımcıları Tazminat Programından Çıkarılıyor

İngiltere’de Kripto Yatırımcıları Tazminat Programından Çıkarılıyor

Bitcoin gibi dijital para birimleri, bu noktaya kadar dünyanın dört bir yanında İngiltere gibi büyük hükümetler tarafından büyük ölçüde kontrolsüz bırakıldı. Bununla birlikte, kripto çekimi de yıllar içinde üstel bir oranda artıyor. Bu nedenle, diğer pazarlar gibi, kripto yatırımcıları da dolandırıcılıklardan kaçınmak için daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyuyor.

İngiltere’de kripto yatırımcıları için kırmızı alarm


Birleşik Krallık düzenleyici gözlemcileri Mali Davranış Otoritesi (FCA) bir “Tartışma Belgesi” yayınladı. Bu teklife göre, şirketler battığında kripto para yatırımcıları İngiltere’nin tazminat programından mahrum bırakılabilir. Düzenleyici, tartışma belgesinde şunları söyledi:

“… kripto varlıkları ve listelenmemiş menkul kıymetler gibi özellikle yüksek riskli veya alternatif yatırımlar, belirli durumlarda Finansal Hizmetler Tazminat Programından hariç tutulabilir.”

Düzenleyiciler kullanıcıları geçmişte kripto yatırımları satan çoğu firmaya karşı uyardı. Buna rağmen, kripto çekimi önemli bir seviyeye yükseldi. Sadece Ekim ayında, İngiltere’nin ulusal raporlama merkezinin 7118’den fazla şikayet aldığı söyleniyor. Genel olarak, kripto dolandırıcılığı uyarıdan bağımsız olarak %30 arttı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: İngiltere Hükümeti, “Önümüzdeki Aylarda Bitcoin İçin Parabolik Bir Hareket Bekleyebiliriz” diyor.

Buna göre traderlar, bu durumda işler kötüye giderse zaten tazminat alamayacak. Yine de FCA, müşteri veya mağdur başına 85.000 pound (112.700 $) kadar koruma sağlayacak. Bu kulağa fazlasıyla yeterli gelebilir ama durum tam olarak böyle değil.

Raporda, “Bir dizi yatırım firması başarısız olduktan sonra şirketler üzerindeki vergiler on yılda iki katından fazla artarak 717 milyon sterline ulaştı ve FCA, maliyeti düşürmenin yollarını arıyor” dendi.

Düzenleyiciler, yüksek değerli veya sofistike bireylerin tazminat talep etmeye uygun olup olmayacağı konusunda spekülasyon yapıyorlar.

Genel olarak, kripto düzenlemelerine duyulan ihtiyaç üzerine ışık tutan raporlar ortaya çıktı. Aslında, kurbanlar yalnızca yılın ilk dokuz ayında 200 milyon dolardan fazla kaybetti. FCA, Kasım ayında kripto yatırımcılarının “tüm paralarını kaybetmeye” hazır olmaları gerektiğini söyledi.

ABD düzenleyicileri de aynı fikirde. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayında kripto para piyasasının “dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu” olduğu konusunda uyardı. ABD hükümeti yatırımcı korumalarını artırmazsa “birçok insanın zarar göreceğini” de sözlerine ekledi.