İngiltere’de Kripto Para Borsaları Dijital Vergi Şoku Yaşıyor

İngiltere’de Kripto Para Borsaları Dijital Vergi Şoku Yaşıyor

The Daily Telegraph tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, kripto para borsaları Birleşik Krallık’ta %2 dijital hizmet vergisi ödemek zorunda kalacak. 

Gelir ve Gümrük dairesi kripto para birimlerini “finansal araçlar” olarak tanımadığından, finansal piyasalara tanınan bir muafiyet için uygun olmadıkları belirtildi.

Büyük teknoloji şirketlerinin yerel gelirleri üzerindeki vergi Nisan 2020’de uygulamaya konuldu. Bir kripto lobi grubu olan CryptoUK, sektörü daha fazla zorlayacağı için muafiyetin olmamasından memnun değil.

Coinbase borsasının Birleşik Krallık kolunun, 2021’deki ticari ilgi nedeniyle 25 milyon sterlinlik (33 milyon dolar) gelir eşiğini kolayca aşması bekleniyor.

Ancak HMRC, kripto varlıklarının emtia veya para birimi olarak sınıflandırılamayacağı konusunda kararlı görünüyor.  

Ekim ayında, Avrupa hükümetleri Amerika’nın misilleme tarifelerinden kaçınmak için yeni bir küresel vergi rejimi kurmak için ABD ile bir anlaşma yapmıştı.

İngiltere’de uygulamaya konulması beklenen dijital vergi, diğer ülkelere göre çok daha makul olarak nitelendirilebilir.

Özellikle Güney Kore gibi ülkelerin kripto para yatırımcıları ve işletmeleri üzerindeki vergi planları çok daha katı bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Ancak her geçen gün yeni bir ülke kripto vergisi konusunda ciddi adımlar atmaya başladı. Bu sayının ilerleyen zamanlarda daha da fazla artması bekleniyor.