İngiltere Reklam Gözlemcisi Coinbase ve Kraken’in Kripto Reklamlarını Yasakladı

İngiltere Reklam Gözlemcisi Coinbase ve Kraken’in Kripto Reklamlarını Yasakladı

İngiltere‘nin bağımsız reklam düzenleyicisi olan Advertising Standards Authority (ASA), birkaç büyük endüstri firmasını tanıtan başka bir kripto para birimi ile ilgili reklam kampanyasını kaldırdı.

15 Aralık’ta İngiltere’nin reklam gözlemcisi, Coinbase, Kraken, eToro, Exmo, kripto komisyoncusu Coinburp ve Luno kripto borsası dahil olmak üzere kripto ile ilgili altı firmayı içeren reklam ihlalleri hakkında birkaç karar yayınladı. ASA, pizza zinciri Papa John’s için de benzer bir karar yayınladı.

Kararlarda, yedi reklam veya promosyonun tümü, “tüketicilerin deneyimsizliğinden sorumsuzca yararlanmak ve yatırımın riskini göstermemek” nedeniyle yasaklandı.

ASA, Coinbase’in Avrupa şubesinin, Temmuz 2021’de ücretli Facebook reklamında, “2010’da Bitcoin’de beş sterlin Ocak 2021’de 100.000 sterlinin üzerinde değere sahip olacağını” belirten bir metin de dahil olmak üzere, özellikle “yanıltıcı” bir promosyon ortaya koyduğunu savundu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: NFT Pazaryeri Rarible, Tezos ile Entegrasyonu Başlattı

İngiltere reklam düzenleyicisine göre, reklam “önümüzdeki on yılda Bitcoin değerinde benzer bir garantili artış olacağını ima etti.” ASA, Coinbase Europe’un “geçmiş performansın mutlaka gelecek için bir rehber olmadığını açıkça belirtmediğini” söyledi.

İngiltere’de Emsal Kararlar Daha Önce de Alındı

Bir başka ASA kararı, Ağustos 2021’de London Bridge istasyonunda görülen Kraken için hazırlanmış dijital bir posterle ilgili olarak Kraken operatörü Payward‘a karşıydı. Gözlemci, bir risk reddi beyanı yalnızca “bir saniyeliğine” gösterildiğinden, reklamın uygun bir risk uyarısından yoksun olduğunu savundu.

Karar, “Risk uyarısı, 20 saniyelik bir reklamın başlangıcında yalnızca bir saniye sürdü ve tüketiciye, görülse bile tam olarak okunamayacak veya anlaşılamayacak büyük miktarda bilgi sunduğunu düşündük.” diyor.

ASA’nın en son düzenleyici hamleleri, otorite aktif olarak yanıltıcı kripto reklamlarını avlayıp kapattığı için bu yılın başlarında alınan bir dizi benzer karara katılıyor.

Mayıs ayında ASA, Luno exchange tarafından başka bir reklam kampanyasını iptal etti. Reklam, bu yıl Londra Metro ağında ve Londra otobüslerinde, Bitcoin’in bir görüntüsünü içeren posterlerle birlikte gösterildi:

“Yeraltında bitcoin görüyorsanız, satın alma zamanı geldi.”

Düzenleyici daha önce Coinfloor borsası tarafından bir reklam kampanyasını yasaklamıştı.