İngiltere Merkez Bankası, Kriptonun Finansal Sistemi Kararsızlaştırabileceğinden Endişeleniyor

İngiltere Merkez Bankası, Kriptonun Finansal Sistemi Kararsızlaştırabileceğinden Endişeleniyor

İngiltere Merkez Bankası, kripto para birimlerinin dünyanın mevcut finansal sistemi için oluşturduğu potansiyel tehdit konusunda bir kez daha uyardı. 

BBC News tarafından yayınlanan bir rapora göre, İngiltere Merkez Bankası (BoE), kripto para biriminin riskleri ve endüstrinin mevcut finansal sistemler üzerindeki etkisi hakkında bir duyuruda bulundu. 

Bankanın başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe, BBC’ye kripto piyasalarında bir fiyat düzeltmesinin diğer endüstriler için derin sonuçları olabileceğini söyledi:

“ Büyük bir fiyat düzeltmesinin diğer piyasaları gerçekten etkileyebileceği ve yerleşik finansal piyasa oyuncularını etkileyebileceği zaman, finansal sisteme entegre olduğu zamandır. “

Başkan yardımcısı devam etti:

“Gerçekten kolları sıvamalı ve buna devam etmeliyiz, böylece bu çok daha büyük bir sorun haline geldiğinde, riskleri kontrol altına alabiliriz.”

Banka başkanı, kriptoyla ilgili risklerin benimsenmesiyle orantılı olarak artacağı konusunda uyardı. Şu anda İngiltere’deki vatandaşların servetinin yalnızca %0,1‘inin kripto varlıklara bağlı olduğunu ve 2,3 milyon İngiltere vatandaşının kripto yatırımları (kişi başına ortalama 300 £ değerinde) tuttuğunu kaydetti. 

İngiltere Merkez Bankası daha önce Ekim ayında Bitcoin’in Birleşik Krallık’ta finansal istikrarsızlığı tetikleyebileceğini iddia ederek kripto varlıkların etkisine karşı çıkmıştı. 

Sir Cunliffe, kriptonun daha küçük piyasa kapitalizasyonunun (küresel finansal sistemde 250 trilyon dolara karşı 2.3 trilyon dolar), 2008 durgunluğunu tetikleyen konut piyasası çöküşünün kanıtladığı gibi, hala bir gelgit dalgası etkisi yaratabileceğini savundu.