İngiltere Merkez Bankası, kripto düzenlemesinin küresel olarak sıkılaştırılması çağrısında bulundu

İngiltere Merkez Bankası, kripto düzenlemesinin küresel olarak sıkılaştırılması çağrısında bulundu

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hızlı hareket eden piyasayla mücadele etmek için kripto varlıkları için düzenleyici ve yasal çerçevelerin hem yurt içinde hem de küresel olarak artırılması gerektiğini söyledi.

29 Kasım ve 9 Aralık’ta alınan Aralık finansal istikrar raporu ve finansal politika komitesi (FPC) toplantı tutanaklarında banka, değişikliklerin “riskleri yöneteceğini, sürdürülebilir yeniliği teşvik edeceğini ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü koruyacağını” söyledi.

İnovasyonun faydalarını kabul ederken, bu gelişmelerin ancak “etkili kamu politikası çerçeveleri” ile birlikte sürdürülebilir olacağını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Robinhood, kripto cüzdan tanıtımından önce Chainalysis ile ortak oldu

İngiltere‘den Stablecoinlere Ayar

FPC ayrıca, Birleşik Krallık Hazinesi‘nin bu yılın başlarında ortaya koyduğu, bir ödeme aracı olarak stablecoin kullanımını yöneten düzenleyici bir rejim önerisini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bu, sistemik stablecoin’leri bankanın düzenleyici görevine dahil etmeye yönelik tavsiyeleri içeriyordu.

Bu, bankanın potansiyel kripto düzenlemeleri hakkında yaptığı bir dizi yorumun sonuncusu. Finansal İstikrar Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, Kasım ayında kripto varlıkların İngiltere’nin finansal sistemini potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğini öne sürdü.

Cunliffe, dünyanın geleneksel finansal sistemlerinde kripto para birimlerinin artan kullanımı nedeniyle düzenleyicilerin riskler hakkında “çok iyi düşünmek” zorunda kalacağı konusunda uyardı.