İngiltere Merkez Bankası Düzenleyici Çerçevelere İhtiyaç Duyuyor

İngiltere Merkez Bankası Düzenleyici Çerçevelere İhtiyaç Duyuyor

İngiltere Merkez Bankası‘ndan bir yetkiliye göre, bankalar ve kurumsal yatırımcılar katılımlarını derinleştirdikçe, merkez bankası uluslararası ölçekte kripto varlıkları için daha güçlü kurallara gereksinim duyuyor.

Finansal İstikrar Stratejisi ve Risk İcra Direktörü olarak çalışan Sarah Breeden, The Times‘a verdiği bir röportajda, merkez bankasının uluslararası koordinasyona odaklanmasının, kurumsal kripto varlıkları hakkında veri elde etmedeki zorluğun bir yansıması olduğunu söyledi.

Breeden Times’a “Bu konu, Birleşik Krallık’ın tek başına çözebileceği bir şey değil” dedi.

Breeden’in yorumları, diğer merkez bankası yetkililerinin son aylarda bankacılık sektörüne odaklananlar da dahil olmak üzere düzenleyiciler arasında daha yakın uluslararası işbirliği çağrısında bulundukları göz önüne alındığında, belki de şaşırtıcı değil. Gerçekten de Breeden’ın yorumları, İngiltere Merkez Bankası tarafından geçen hafta yayınlanan bir finansal istikrar raporunda yer alan yorumları yineledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: 19 Aralık BTC, DOGE ve SHIB Fiyat Analizi

Merkez bankası o sırada daha sıkı kuralların “riskleri yöneteceğini, sürdürülebilir yeniliği teşvik edeceğini ve finansal sistemde daha geniş güven ve bütünlüğü koruyacağını” söyledi.

Breeden’ın bu alanda Finansal İstikrar Kurulu’nda yapılan çalışmaların altını çizdiği bildiriliyor. 2000’lerin sonundaki mali krizin ardından kurulan Finansal İstikrar Kurulu, kripto düzenlemesi konusunda bir çerçeve geliştirmek için birkaç yıl harcadı ve benzer şekilde dünyadaki düzenleyici kurumlar arasında koordinasyonu savundu.

BoE’nin planları aynı zamanda İngiltere’deki kripto endüstrisini daha yakından düzenleme çabalarıyla da örtüşüyor.

Breeden, The Times’a verdiği demeçte, “Henüz kripto paralar için uygun bir düzenleyici çerçeveye sahip değiliz, ancak yaptığımız şey kolları sıvamak ve onu oluşturmaya hazırlanmak” dedi.