İngiltere Merkez Bankası Bitcoin’in Değersiz Olabileceğini Söyledi

İngiltere Merkez Bankası Bitcoin’in Değersiz Olabileceğini Söyledi

İngiltere’de enflasyon oranı yüzde 5,1 artarak 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto meraklıları, enflasyona karşı korunmak için Bitcoin’e yönelmeye başladı. Bununla birlikte, İngiltere merkez bankası The Bank of England, Bitcoin’e çok sıcak bakmıyor.

Birleşik Krallık, artan enflasyon rakamlarından etkilendi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlanan verilere göre, enflasyon oranı 10 yılın en yüksek seviyesinde yer alıyor. Enflasyonun önemli bir göstergesi olan tüketici fiyat endeksi, Kasım ayında Ekim’deki %4,2‘den aylık %5,1‘e yükseldi.

Enflasyon rakamı, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi’nin para politikasını sıkılaştırmaya devam edip etmeyeceğine karar vermek için toplanacağı bir zamanda yayınlandı.

Toplantı Omicron varyantının ortaya çıkmasından önce planlandığı için ekonomide niceliksel genişlemeye başlama kararına varılıp varılmayacağı belirsizliğini koruyor. Bu nedenle analistler BoE’nin kararının ne olması gerektiği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Bu arada, Bitcoin savunucuları, ülkenin öncü kripto para birimine daha açık olması gerektiğine dikkat çekerek yükselen enflasyon oranını işaret etti.

Bununla birlikte, BoE de dahil olmak üzere İngiltere’nin kilit karar vericilerinin yakın zamanda Bitcoin’e daha açık olmaları pek olası görünmüyor.

BoE’nin sektöre bakışı, kripto para birimlerinin para birimi olarak kabul edilme gereksinimlerini karşılamadığı ve bu nedenle onları kripto varlıkları olarak adlandırmayı tercih ettiği yönünde denilebilir.

Daha bu hafta BoE başkanı Andrew Bailey, bir kez daha, bankaların ve denetim altındaki diğer finansal firmaların, oldukça değişken oldukları ve düzenleyici netlikten yoksun oldukları için kripto varlıkları tutarken dikkatli olmaları gerektiğini yineledi.