Finans HaberleriHaberler

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey: “Kripto paraların gerçek bir değeri yok”

Kripto para birimlerinin yükselen değeri sorulduğunda İngiltere Merkez Bankası Başkanı “Onların gerçek bir değeri yok” ifadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Perşembe günü yaptığı açıklamada, ”Kripto para birimlerinin gerçek bir değeri yoktur” ifadelerini kullandı. Başkan, onlara yatırım yapan kişilerin tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini dile getirdi.

Bitcoin , Ethereum ve hatta Dogecoin gibi dijital para birimleri bu sene önemli bir sıçrama yaşadı. Dijital paralarda meydana gelen bu atılım 2017-2018 senelerinde ki balon söylemlerini de boşa çıkardı. Ancak Merkez Bankası başkanı bu konuda endişeli görünüyor. Bailey, Perşembe günü kripto para birimlerinin yükselen değeri hakkında yöneltilen sorulara şu cevabı verdir:

“Onların gerçek değerleri yok. Bu, insanların onlara değer vermediğini söylemek anlamına gelmez, çünkü dışsal bir değere sahip olabilirler. Ama içsel bir değerleri yok. Bunu tekrar açıkça söyleyeceğim, yalnızca tüm paranızı kaybetmeye hazırsanız satın alın.”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey’nin yorumları İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesinden benzer bir uyarıyla desteklendi. Finansal hizmetler gözlemcisi Ocak ayında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kripto varlıklara, yatırımlara ve bunlarla bağlantılı kredilere yatırım yapmak, genellikle yatırımcıların parasıyla çok yüksek riskler almayı içerir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yaparsa, tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmalıdır.”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Kendi Dijital Para Birimlerini Oluşturma Konusunda Kararsız

Dünya genelinde, merkez bankaları kendi dijital para birimlerini ihraç edip etmemeyi düşünüyor. Geçen ay İngiltere Merkez Bankası, Merkez Bankası dijital para birimlerini veya CBDC’leri araştırmayı amaçlayan Hazine ile ortak bir görev gücü başlatmıştı.
Banka, böyle bir para biriminin nakit ve banka mevduatları ile ikame edilmeleri yerine var olacağını söyledi. Merkez Bankası her ne kadar kendi dijital parabirimlerini oluşturmanın sinyallerini verse de başkan Bailey hala kripto paralar hakkında endişeli olduğu görülüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu