HaberlerKripto Para Haberleri

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: ”İngiltere’nin Kendi Dijital Parasını Çıkarması Gerekebilir”

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe finansal istikrarı sağlamak için dijital bir merkez bankası parasının genel erişimi çok önemli hale getirebileceğini savundu

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, kamu ve özel paraların ihraç ve dolaşımındaki büyük bir değişikliklerden dolayı, gelecek zamanlarda finansal istikrarı sağlamak adına dijital bir merkez bankası parasına genel erişimi çok önemli hale getirebileceğini dile getirdi.

Cunliffe, Londra’daki OMFIF Dijital Para Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada , ticari bankalar tarafından ihraç edilen özel paranın yaygın kullanımındaki geçmiş,, şimdiki ve gelecekteki eğilimleri değerlendirdi. COVID-19 salgınının kamudan özel paraya uzanan mevcut eğilimleri hızlandırdığına dikkat çekti.

Yakın zamanda bir Bank of England anketine katılanların yaklaşık % 70’i, pandeminin öncesine göre daha az nakit kullandıklarını ve tipik olarak temassız ödemeler ve internet işlemleri gibi seçeneklere yöneldiklerini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı , yeni teknolojilerin paranın kullanımında ve hatta kavramında eşit derecede önemli bir değişikliği tetikleyeceğini ve bunun esnekliği için potansiyel çıkarımları olacağını söyledi.

Sabit paralar, programlanabilir para, akıllı sözleşmeler ve mikro ödeme kanalları gibi yeni fenomenlerin ortaya çıkmasıyla Cunfliffe, merkez bankalarının halihazırda ticari banka para dolaşımı için tasarlanmış mevcut düzenleyici çerçevelerin nasıl uyarlanacağına dair kilit sorularla boğuştuğunu dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı dijital para konusunda ısrarcı

Cunliffe, İngiltere Merkez Bankası’nın bu zorluklarla ilgili olarak kamuya açık bir dijital paranın tanıtılmasının son derece güçlü bir gerekçe oluşturacağını savundu.

İngiltere Merkez Bankası’nın yapmayı taahhüt ettiği gibi, fiziksel nakde erişimi korumanın muhtemelen yeterli olmayacağını savundu ve şunları söyledi

“Dijital para çıkarmak İngiltere’de muhtemel görünüyor eğer   biz vatandaşlara genel kullanım kapasitesine ve kullanılabilir kamu parasını sunmak istiyoruz. Devletin günümüz yaşamının ihtiyaçlarını karşılayabilir hale gelmesi için kendi dijital parasını çıkarması gerekir” 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu