İngiliz Milletvekili Matt Hancock Bitcoin Almayı Düşünüyor

İngiliz Milletvekili Matt Hancock Bitcoin Almayı Düşünüyor

İngiltere parlamentosunda Muhafazakar Parti milletvekili Matt Hancock, İngiltere’nin AB‘nin kısıtlayıcı politikalarını takip etmek yerine kripto para birimleri için “dinamik” bir düzenleyici ortam yaratabileceğini söyledi.

Bunun, ülkeye kripto yeniliklerinden yararlanma fırsatı sunan Brexit nedeniyle mümkün olduğunu kaydetti.

Hancock yakın tarihli bir röportajda Express.co.uk’e verdiği demeçte, “Artık sadece AB’nin kısıtlayıcı düzenleyici rejimini almak zorunda değiliz ve bunun yerine daha dinamik olan kendimizinkini tasarlayabiliriz” dedi.

İngiliz milletvekili, Bitcoin‘e yatırım yapıp yapmadığı sorusuna şu ana kadar yapmadığını, ancak artık düşüneceğini söyledi. Blockchain ve diğer teknolojilerin ödeme yapma ve akıllı sözleşmeler gibi alanlarda “çok fazla potansiyele” sahip olduğunu belirtti. Şeffaflığın bu yeniliklerde yerleşik olduğunu vurguladı.

Matt Hancock, dijital varlıkların, sosyal medyanın iletişime yaptığı gibi finansal sektörü bozma potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü.

İngiltere’nin Liberal Bir Düzenleme Sistemi Mirası Var

Matt Hancock, İngiltere’nin döviz ticareti veya Eurobond piyasası hakkında her zaman “liberal bir düzenleyici sisteme” sahip olduğunu söyledi. “Yani liberal bir düzenleyici sistemle kripto para birimlerine de ev sahipliği yapmamız doğal” dedi.

West Suffolk Milletvekili, İngiltere’nin refahının, merkez bankasına sahip ilk ulus olmak da dahil olmak üzere finansal yenilik açısından her zaman lider olduğunu iddia etti.

“Kripto zaten burada ve kullanımda. İngiltere’de ve dünyada hızla yayılıyor. Başarılı olup olmayacağı konusunda bir seçeneğimiz yok. Sahip olduğumuz seçim, insanlara fayda sağlamak için onu en iyi şekilde nasıl şekillendireceğimizdir.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto para borsası V Global’in yedi yöneticisi bugün suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı

Matt Hancock Düzenleyici Bir Yaklaşım Önerdi

İngiltere’nin kripto para birimleri hakkındaki politikası, dünyanın geri kalanında olduğu gibi hala geliştirme aşamasında. Hükümetin tanımladığı şekliyle kripto varlıklar Birleşik Krallık’ta yasaklanmış değildir. Uzaydaki faaliyetleri denetleyen bir finansal düzenleyici rejim de yoktur; ancak, finans sektörü gözlemcileri şimdi daha fazla inceleme ve düzenleme talep ediyor.

Geçtiğimiz aylarda, İngiltere’nin en büyük düzenleyicisi Financial Conduct Authority (FCA) dijital varlıklar gibi yüksek riskli yatırımların reklamlarına yönelik kuralların daha katı hale getirilmesini önerdi. Kripto varlıklara yatırımın sağlam finansal bilgi gerektirdiğini ve bu nedenle şirketlerin bu alanda çok az bilgisi olan yatırımcılara bunları tanıtamaması gerektiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Rishi Sunak da yanıltıcı reklamlarla ilgili endişeleri kripto para birimlerinin büyümesine engel olarak işaret etti. Bununla birlikte, Hancock “düzenleyici bir yaklaşım” için adım attı:

“Örneğin, reklamların yanıltıcı olmamasını sağlamak ve borsaların sağlam olmasını ve insanları dolandırmamasını sağlamak için düzenleyici bir yaklaşım olması gerekiyor.”

Matt Hancock‘un kripto para birimleri savunuculuğu, kriptonun yeni fırsatlar getirdiğini söyleyen Şansölye Sunak’tan benzer olumlu yorumların hemen ardından geldi.

Medya platformu ayrıca Hancock’un parlamentodaki son sözlerinin, İngiltere’nin Brexit sonrası Fintech ve kriptoda “yeni yeniliklerin evi” haline gelebileceğine dair açıklamalarının ana hatlarını sundu.