Infra.Market halka arz öncesinde RDC Concrete’in %10 payını satıyor

MUMBAI – Bir inşaat tahlilleri şirketi olan Infra.Market, birinci halka arz (IPO) öncesi faaliyetlerinin bir kesimi olarak RDC Concrete’in %10 payını ortalarında yüksek profilli yatırımcı Ashish Kacholia’nın da bulunduğu yatırımcılara devretti. Bu süreç beton şirketine 225 milyon dolar bedel biçti. Bu stratejik atak, Infra.Market’in önümüzdeki iki yıl içinde beklenen halka arza hazırlandığı bir periyotta gerçekleşti.

2016 yılında Aaditya Sharda ve Souvik Sengupta tarafından kurulan Infra.Market, o tarihten bu yana faaliyetlerini genişletti. Şu anda on binden fazla perakende noktası ve amiral gemisi mağazasında faaliyet gösteriyor. Şirket, 2022 mali yılı için net kârını altı kat artırarak 185,9 crore’a (INR100 crore = yaklaşık 12 milyon USD) ve gelirini %404 artırarak 6.285 crore’a çıkararak mali performansında kıymetli bir büyüme kaydetti. Bu sayılar kısmen kendi markası altında satılan eserlerin yanı sıra Shalimar Paints Ltd. de dahil olmak üzere yatırımlarından elde edilen eserlerden kaynaklanmaktadır.

RDC Concrete paylarının satışı, Infra.Market’in şirketi 2021 yılında True North’tan 90 milyon dolara satın almasının akabinde gerçekleşti. O tarihten bu yana RDC Concrete, CEO Anil Banchhor’un liderliğinde tesis sayısını iki katına çıkararak 49’dan yaklaşık yüz tesise ulaştı. RDC Concrete, 180 tesise kadar genişleme planlarıyla güçlü bir büyüme yörüngesinde ilerliyor.

Haziran ayında Varde Partners tarafından sağlanan fonun akabinde Infra.Market’in geliri 23 mali yılında 11.100 crore’a ulaştı. Şirket 24. mali yılda %40’a varan bir büyüme hedefliyor. RDC Concrete’in de satın alınmasından bu yana 2,000 crore’a ulaşarak 24 mali yılı sonunda gelirini ikiye katlaması bekleniyor.

Tiger Küresel ve Accel üzere önde gelen yatırımcılar tarafından desteklenen Infra.Market, House of Brands stratejisiyle kesimdeki pozisyonunu güçlendirmeye devam ediyor. Buna Strata Geosystem ve Shalimar Paints üzere şirketlerdeki paylar de dahildir.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Koşul ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR