IMF Kripto Paralara Karşı Negatif Duruşunu Sürdürüyor

IMF Kripto Paralara Karşı Negatif Duruşunu Sürdürüyor

Kısa Notlar

  • IMF, kripto para birimlerine karşı mücadelesini sürdürüyor.
  • Fonun son raporu, kripto para birimleriyle ilişkili artan tehlikeler konusunda uyarılarda bulunuyor.
  • Fona göre çözüm, yargı alanları arasında tutarlı olan küresel bir kripto para birimi düzenlemesi.

IMF, ülkelere varlık sınıfını boykot etme çağrılarını güçlendirerek son aylarda kripto para birimlerinin en yüksek sesle eleştirmeni oldu. El Salvador‘un yakın zamanda Bitcoin’i benimsemesi ve bir Bitcoin tahvil planları, Uluslararası Para Fonu’nun yeni uyarılar yayınlamasına yol açtı.

Kripto Para Birimlerinin Büyük Riskleri

Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında Uluslararası Para Fonu, kripto para birimlerinin 2,5 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunun “gergin bir değerleme ortamında köpürme” gibi önemli riskler oluşturduğu konusunda uyarıyor. IMF, Bitcoin zirvesinden %25’in üzerinde düştüğü için Omicron varyantının patlak vermesinin ardından gelen büyük satışla bu riski vurguladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Shiba Inu’da Ani Yükseliş Gözlemleniyor

IMF, kripto para birimlerinin gerçek değerini belirleme konusunun yanı sıra başka ciddi riskler de belirledi. Kripto para birimlerinin, kuruluşlardan, özellikle de istikrarlı madeni para ihraççılarından (stablecoin) gelen yanlış açıklamalardan kaynaklanan düşük yatırımcı korumasını izlemesi ve sunması zordur. Fon ayrıca gelişmekte olan ülkeleri rahatsız eden kriptolaştırma sorununu da tespit etti.

“Ayrıca, gelişmekte olan pazarlarda ve gelişmekte olan ekonomilerde, bu varlıklar yerel para biriminin yerini aldığında, döviz kısıtlamalarını ve sermaye hesabı yönetimi önlemlerini aştığında, kriptonun ortaya çıkışı “kriptolaştırma” dediğimiz şeyi hızlandırabilir.”

Bu riskler, onları engellemeye yönelik uyumlu uluslararası çabaların eksikliği nedeniyle daha da kötüleşiyor. Küresel bir düzenleyici uyum kodunun olmaması, düzenleyici arbitraj riskini artırır ve “potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı sermaye akışlarını” kolaylaştırabilir.

IMF: Küresel Düzeyde Düzenleme Çalışması Yapılmalı

IMF blog yazısı, küresel bir düzenleyici çerçevenin geliştirilmesi için mevcut olması gereken üç unsuru önerdi. Birincisi, kripto para birimi alanındaki depolama, transfer ve yerleşimlerle ilgili büyük oyuncuların lisanslanması ve yetkilendirilmesi gerektiğidir.

İkinci gereklilik, geleneksel pazarlardaki çağdaşlarını karşılayacak şekilde uyarlanmaları gerektiğidir. Örneğin, istikrarlı madeni paralar bankalarla aynı şekilde düzenlenmeli, yatırım ürünleri ise menkul kıymet komisyoncuları ile aynı standartlarda tutulmalıdır.

IMF, üçüncü gereklilik olarak “yetkililerin kriptoya maruz kalmaları ve kriptoyla etkileşimleri ile ilgili olarak düzenlenmiş finansal kurumlar hakkında net gereksinimler sağlamaları gerektiğini” belirtti. Diğer yardımcı adımlar, kriptolaştırmanın etkilerini bastırmak için sermaye akışı yönetimi önlemlerini geliştirmek olacaktır. IMF, Finansal İstikrar Kurulu ile uyum içinde çalışacağına dikkat çekerek açıklamasını sonlandırdı.