IMF, kripto para endüstrisinde tek tip bir düzenleme çerçevesi olması için yönergeler yayınladı

IMF, kripto para endüstrisinde tek tip bir düzenleme çerçevesi olması için yönergeler yayınladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paralara karşı düzenleyici yaklaşımını küresel çapta işlevsel hale getirmeyi amaçlayan yeni öneriler yayınladı.

IMF bir blog yazısında, dünya genelinde kripto düzenlemelerinin tüm taraflar için eşit bir alan sunmaya çalışması gerektiğini vurguladı.

Kuruma göre, düzenleyici çerçeve, kripto para hizmetleri sağlayan şirketlerin ilgili kurumlar tarafından tam olarak lisanslanmasını gerektiriyor.

IMF, bu tür kuruluşlara lisans verilmesinin, belirlenmiş roller sunarak açık ve kapsamlı olması gerektiğine dikkat çekti.

Ek olarak, IMF düzenlemelerin sabit paraların yanı sıra kripto para birimlerinin birincil kullanımıyla uyumlu olması gerektiğini belirtti:

“Örneğin, yatırımlara yönelik hizmetler ve ürünler, menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından denetlenen menkul kıymet komisyoncularına benzer gereksinimlere sahip olmalıdır. Ek olarak ödemeler için hizmet ve ürünler, merkez bankası veya ödeme gözetim otoritesi tarafından denetlenen banka mevduatlarına benzer gereksinimlere sahip olmalıdır.”

Son olarak IMF, düzenlenmiş finansal kurumlar hakkında ilgili makamlar tarafından kılavuz ilkeler sağlanması çağrısında bulundu.

IMF bankaların saklama hizmetleri sunmaya karar vermesi durumunda, düzenlemelerin bu tür kurumların ortaya çıkan riskleri ana hatlarıyla belirtmesini gerektiğini kaydetti.

Uluslararası Para Fonu’na göre, tek tip bir kripto düzenleme çerçevesi için, kripto para birimi alanında ortaya çıkan zorlukları ele almak adına sınır ötesi işbirliğine ihtiyaç var.

Kurum ayrıca, koordine olmayan küresel düzenleyici tedbirlerin nakit akışlarını istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyarıda bulundu.